Ukraińscy uchodźcy mogą wnioskować o dodatkową pomoc – do 710 zł miesięcznie na jedną osobę. Tym razem pomoże UNHCR

Dobre wiadomości Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (94)
Ukraińscy uchodźcy mogą wnioskować o dodatkową pomoc – do 710 zł miesięcznie na jedną osobę. Tym razem pomoże UNHCR

Osoby, które przyjęły uchodźców, mogą liczyć na dofinansowanie od państwa. Z kolei sami uchodźcy – na 500 plus na dziecko i środki w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Warto jednak wiedzieć – i przekazać uchodźcom tę wiadomość – że Ukraińcom pomoże finansowo również UNHCR. Urząd oferuje do 710 zł miesięcznie dla uchodźców, którzy uciekli z Ukrainy po 24 lutego. 

Do 710 zł miesięcznie dla uchodźców z UNHCR

Ukraińcy, którzy postanowili opuścić swój kraj po 24 lutego, mogą liczyć na pewne ułatwienia ze strony państwa polskiego, w tym – 300 zł jednorazowego dodatku dla uchodźców. Oprócz tego mogą również otrzymywać 500 plus na dzieci. Nie ma jednak wątpliwości, że na start potrzebna jest większa pomoc – zwłaszcza, że uchodźcy chcą jak najszybciej się usamodzielnić, znaleźć pracę i wynająć własne mieszkanie.

Okazuje się, że pomoc oferuje również urząd Organizacji Narodów Zjednoczonych – UNHCR. Program pomocy finansowej w Polsce ma mieć charakter krótkoterminowy, a jego celem jest wspieranie integracji uchodźców w Polsce. Program urzędu nie jest powiązany z innymi programami wsparcia. Co ważne, uchodźca, aby wnioskować o pomoc, nie musi również mieć numeru PESEL – a warto przypomnieć, że wielu Ukraińców wciąż stoi w gigantycznych kolejkach, usiłując ten numer uzyskać. Procedura nadawania PESEL-u uchodźcom z pewnością jeszcze trochę potrwa.

Punkt rejestracyjny znajduje się w Warszawie. To może być pewne utrudnienie

Na jak dużą pomoc mogą liczyć Ukraińcy, którzy po wybuchu wojny trafili do Polski? O wsparcie może ubiegać się każda osoba, ktora po 24 lutego uciekła z Ukrainy – wystarczy, że granicę przekroczył jeden członek rodziny. Pomoc wyniesie do 710 zł miesięcznie dla uchodźców na osobę + 610 zł na kolejną osobę w rodzinie. Limit osób w rodzinie, na które można uzyskac pomoc finansową, wynosi cztery osoby. Wsparcie z UNHCR będzie wypłacane raz w miesiącu – przez co najmniej 3 miesiące. Istnieje zatem szansa, że program wsparcia zostanie przedłużony.

Pewien problem może jednak sprawiać fakt, że na razie jedyny punkt rejestracyjny UNHCR, w którym można złożyć wniosek o wsparcie, znajduje się w Warszawie – być może w kolejnych tygodniach powstaną kolejne, mobilne punkty. Dobra wiadomość jest jednak taka, że z punktu rejestracji w stolicy mogą skorzystać wszyscy uprawnieni – bez względu na miejsce zamieszkania. Punkt mieści się przy ulicy Kamionkowej 11.

Osoby, które udadzą się do punktu rejestracyjnego, powinny mieć ze sobą paszport, dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Oprócz tego niezbędny jest dokument potwierdzający datę wjazdu do Polski. Dodatkowo wszystkie osoby dorosłe w rodzinie muszą posiadać polski numer telefonu komórkowego. Należy też pamiętać, że konieczne jest uprzednie umówienie się na wizytę. Gdy już uchodźca zostanie zarejestrowany w punkcie, otrzyma wiadomość SMS z unikatowym numerem BLIK. W ciągu 7 dni musi wypłacić całą przyznaną kwotę pomocy na dany miesiąc – może to zrobić w bankomacie. W kolejnym miesiącu otrzyma następny numer BLIK, umożliwiający kolejną wypłatę środków.