Pracujemy dużo, ale wcale nie tak długo. Tak wygląda aktywność zawodowa Polaków na tle reszty Europy

Praca Społeczeństwo Zagranica Dołącz do dyskusji
Pracujemy dużo, ale wcale nie tak długo. Tak wygląda aktywność zawodowa Polaków na tle reszty Europy

Zapracowany jak Polak – to powiedzenie na stałe weszło już do świadomości naszego społeczeństwa. Po części z pewnością coś w nim tkwi, bo aktywność zawodowa Polaków jest dla wielu innych państw nieosiągalna. Z drugiej strony pod względem lat spędzonych na rynku pracy nie odbiegamy od unijnej średniej. Można nawet powiedzieć, że wciąż nie pracujemy specjalnie długo.

3 godziny tygodniowo – o tyle więcej pracujemy w porównaniu z unijną średnią

O tym, że w Polsce pracuje się dużo wiemy właściwie wszyscy. Jak się jednak okazuje trudno znaleźć w Europie państwa, których obywatele spędzają w pracy więcej czasu. Według tegorocznego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego Polacy znajdują się na drugim miejscu pod względem tygodniowego czasu przeznaczanego na aktywność zawodową. Średnio osoby w wieku produkcyjnym w każdym tygodniu przepracowują 40,4 godziny.

Gorzej sytuacja wygląda jedynie w Grecji. Tamtejsi pracownicy obowiązki zawodowe wykonują przez średnio 41 godziny w tygodniu. Tuż za naszymi plecami znajdziemy z kolei Bułgarów i Rumunów. Na drugim biegunie rządzą Holendrzy, Niemcy oraz Duńczycy. Ich średniotygodniowy czas pracy wynosi od 33,2 do 35,4 godzin.

Najbardziej martwi jednak fakt, że w ciągu ostatnich 10 lat czas pracy w Polsce skrócił się zaledwie o pół godziny tygodniowo. Co więcej, udział pracowników zatrudnionych na niepełny etat wynosi zaledwie 5%, co jest jednym z najniższych wyników w całej Unii Europejskiej.

To z kolei pokazuje, że dewiza work-life balance w naszym państwie dopiero raczkuje. W kryterium obejmującym godziny pracy oraz czas poświęcony na odpoczynek, higienę oraz dbanie o siebie znajdujemy się na szarym końcu stawki, w której prym wiodą Włosi. Nieźle radzą sobie też Duńczycy, Norwegowie oraz Hiszpanie.

Aktywność zawodowa Polaków nie trwa aż tak długo

Pomimo słabych wyników w zakresie liczby godzin spędzonych w pracy okazuje się, że aktywność zawodowa Polaków nie trwa przesadnie długo. Takie wnioski płyną z prognoz Eurostatu, który uwzględniając aktualne trendy na rynku pracy policzył ile czasu osoby, które w 2023 roku miały po 15 lat, pozostaną aktywne na rynku pracy w ciągu reszty swojego życia. Z danych przeanalizowanych przez portal 300gospodarka.pl wynika, że średni spodziewany czas aktywności zawodowej Polaków wynosi nieco ponad 35 lat. Średnia unijna to 36,9 lat.

Różnice pomiędzy poszczególnymi państwami ujętymi w zestawieniu są dość spore. Wystarczy bowiem wskazać, że pomiędzy będącą na czele Islandią a zamykającą zestawienie Turcją jest niemal 16 lat różnicy. Podkreślenia wymaga fakt, iż dane udostępnili Eurostatowi nie tylko członkowie UE, ale też inne państwa Starego Kontynentu. Dużą część życia w pracy spędza także Holendrzy (43,7) oraz Szwedzi (43,1). Zdecydowanie krócej pracować mają z kolei Włosi (32,9) i Rumunii (32,2).

Przy podziale na płeć okazuje się, że mężczyźni w Europie mają pracować o średnio 4 lata dłużej niż kobiety. W Polsce różnica wynosi 4,3 roku. Co ważne, w ostatnich latach luka zaczyna się jednak zmniejszać. Aktywność zawodowa Polek rośnie bowiem szybciej niż w przypadku mężczyzn, a to powinno cieszyć.

Wydłużanie aktywności zawodowej jest nieuniknione

Nie ma się co jednak oszukiwać, że przy obecnych realiach rynku pracy oraz zasadach funkcjonowania systemów emerytalnych, aktywność zawodowa Polaków, jak i Europejczyków będzie się wydłużać. Ten trend jest bowiem widoczny od lat i nic nie wskazuje na to, by miał się zmienić. Kluczem jest jednak dążenie do zmniejszenia liczby godzin spędzanych w pracy, a więc szukaniem odpowiedniej równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

Dyrektywa work-life balance obowiązuje w Polsce dopiero nieco ponad rok. To zdecydowanie za krótko, by oceniać jej owoce. Jak pokazują dane PIE przedsiębiorcy chętnie korzystają z elastycznych form organizacji pracy w firmach takich jak ruchome godziny pracy, czy też praca w niepełnym wymiarze. Co trzecie przedsiębiorstwo stosuje też pracę zdalną bądź hybrydową. Jeżeli kierunek zmian zostanie utrzymany to z pewnością lokata Polski w kolejnych rankingach powinna się poprawiać.