Ale są też rzeczy, które Revolut robi pięknie, przepięknie

Finanse Technologie Dołącz do dyskusji
Ale są też rzeczy, które Revolut robi pięknie, przepięknie

Kilka dni temu recenzowałem na łamach Bezprawnika usługę Revolut Ultra. Nie spięła mi się cenowo względem tego, co oferuje. 

Revolut Ultra to z całą pewnością najpiękniejsza wersja Revoluta, ale też najdroższa. Z jednej strony oferuje sporo, ale nie zawsze są to rzeczy, które w pierwszej kolejności kojarzą nam się z usługami bankowymi. Jak trafnie zauważył jeden z czytelników – w jego karierze turysty sprawdza się doskonale. Ja akurat podróżuję niewiele i tutaj Excel pozostawał dla Revoluta bezlitosny.

Ale Revolut jest tani, a nawet darmowy, w nieoczywistych miejscach

Ostatnio z wielkim zadowoleniem odkryłem, że Revolut nie pobiera opłat za jedną bardzo przydatną niekiedy funkcję – przelewy ekspresowe. W wielu działających w Polsce bankach Express Elixir wiąże się z dodatkową opłatą, chyba że na przykład mamy lepszy pakiet bankowy i ten gwarantuje jakąś liczbę darmowych przelewów.

Skąd wzięło się moje zaskoczenie? Ano stąd, że sam Revolut jakoś przesadnie się tym nie obnosi. Nawet w samej aplikacji, dokonując przelewu do jednego z polskich banków – przykładowo w sobotę – sama aplikacja Revoluta czytelnie daje znać, że pieniądze znajdą się na docelowym koncie w poniedziałek. Ale przelew dociera natychmiastowo.

Sprawdziłem i nie jest to kwestia specjalnej relacji z żadnym konkretnym bankiem. Pieniądze za każdym razem dotarły w ciągu 15 minut do mBanku, ING, Santandera i Pekao.

Czy Revolut obsługuje błyskawiczne przelewy w PLN?

Ostatecznie da się gdzieś dokopać, że Revolut faktycznie potrafi te pieniądze wysyłać w mgnieniu oka – na jego stronie internetowej. Ale sama aplikacja bardziej się z tego tłumaczy na zasadzie nudnych polityk firmy, niż chwaląc się swoją dodatkową funkcjonalnością. Gdzieś tam faktycznie zająknęli się o tym w lipcu ubiegłego roku, ale potem przeszli nad tym do porządku dziennego.

Revolut obsługuje natychmiastowe lokalne przelewy w PLN, tam gdzie to możliwe, dla płatności do 5000 PLN. Usługa ta jest bezpłatna dla wszystkich użytkowników. Wystarczy zainicjować przelew, tak jak robisz to obecnie, a my zajmiemy się resztą. Płatności natychmiastowe można jednak wysyłać tylko do banków, które akceptują płatności Express Elixir.

Jak konkretnie stosować te ekspresowe przelewy i czy to jest w ogóle przydatne, to już kwestia, którą pozostawiam waszej wewnętrznej ocenie własnych potrzeb i sumienia.