Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Alior Bank jednak zmienia zdanie

Finanse Firma Dołącz do dyskusji
Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Alior Bank jednak zmienia zdanie

Już 10 listopada Alior Bank miał wstrzymać przyjmowanie zapytań dla wniosków kredytowych, w których jedynym (lub jednym z) źródeł dochodu jest działalność gospodarcza. Najwidoczniej jednak bank się rozmyślił, ponieważ oficjalnie poinformował, że „czasowej przerwy” w obsłudze wniosków nie będzie.

Alior Bank jednak nadal będzie rozpatrywać wnioski o kredyt hipoteczny złożone przez przedsiębiorców

Zaledwie trzy dni temu jeden z pośredników kredytowych, Łukasz Sroczyński, podał za pośrednictwem platformy X informację o wstrzymaniu przez Alior Bank przyjmowania zapytań dla wniosków kredytowych, w których jedynym – lub jednym z – źródeł dochodu jest działalność gospodarcza. O ile jeszcze przedsiębiorcy, którzy łączą etat z działalnością prowadzoną po godzinach mogli liczyć na to, że bank rozpatrzy ich wniosek (ale uwzględniając jedynie dochód z UoP), o tyle osoby, których jedynym źródłem utrzymania jest działalność – nie.

U osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą ruch Alior Banku mógł wywołać zaniepokojenie – a zwłaszcza u tych, którzy chcą jeszcze do końca roku złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt (jest prawdopodobne, że nabór wniosków na preferencyjny kredyt 2 proc. zakończy się albo w pierwszych dniach, albo pierwszych tygodniach 2024 r.). Alior Bank jest jednym z dosłownie kilku banków (nie licząc banków spółdzielczych) przyjmujących wnioski o Bezpieczny Kredyt.

Okazuje się jednak, że Alior Bank zmienia swoją decyzję – i nadal będzie rozpatrywać wnioski o kredyt hipoteczny złożone przez osoby prowadzące jednoosobową dzialalność gospodarczą. W dość lakonicznym komunikacie na stronie internetowej bank stwierdza, że

Informujemy, że po 10 listopada 2023 roku Alior Bank nadal będzie przyjmował wnioski o kredyty hipoteczne od osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze.

Sroczyński, który informował wcześniej o wstrzymaniu rozpatrywania wniosków podaje, że „została usunięta bariera technologiczna związana z obsługą wniosków o kredyty hipoteczne dla osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze”. Tym samym można przypuszczać, że powodem pierwotnego planu wstrzymania rozpatrywania wniosków od JDG faktycznie była chęć rozładowania zatorów spowodowanych masowym składaniem wniosków o Bezpieczny Kredyt.

Przedsiębiorcy na cenzurowanym?

Pytanie brzmi jednak, jak w przyszłości przedsiębiorcy będą traktowani przez banki (i nie chodzi tu o Alior, a ogół instytucji). Na ten moment wydaje się mało prawdopodobne, by banki wstrzymały przyjmowanie wniosków od osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Niewykluczone jednak, że jeszcze mocniej zaostrzą kryteria – wymagając np. większej liczby dokumentów, jakie będzie musiał dostarczyć przedsiębiorca. Nie należy zresztą zapominać, że banki generalnie zaostrzają kryteria udzielania kredytów; może się zatem okazać, że za jakiś czas zakup nieruchomości na kredyt będzie wiązał się ze znacznie większymi formalnościami.