Allegro nie lubi konkurencji. Za proponowanie sprzedaży poza aukcją grozi nawet blokada konta użytkownika

Gorące tematy Zakupy dołącz do dyskusji (24) 23.02.2018
Allegro nie lubi konkurencji. Za proponowanie sprzedaży poza aukcją grozi nawet blokada konta użytkownika

Tomasz Laba

Allegro zauważyło, że spora ilość sprzedawców zachęca swoich klientów do finalizowania transakcji poza serwisem. Aby walczyć z tym zjawiskiem, podjęto decyzję o edukowaniu użytkowników oraz zmieniono regulamin. Za takie praktyki może teraz grozić nawet blokada konta. Allegro również będzie przeglądało korespondencję między sprzedawcą a kupującym.

Business Insider Polska donosi, że z początkiem stycznia Allegro przeprowadziło badania, z których wynikało, że spora część sprzedawców na tej platformie zachęca do dokonywania zakupów poza serwisem. W tym celu przekonywali kupujących na przykład do zakładania kont w innych sklepach internetowych. Jeszcze inni wysyłali ulotki, które reklamowały ich sklepy, nie mówiąc już o takich praktykach jak dopisywanie klientów do przeróżnych baz danych oczywiście wbrew ich woli.

Zastrzeżenia Allegro wzbudzały też zachęty do negocjowania cen, proponowanie składania zamówień telefonicznych czy oferowanie wystawiania ofert na życzenie klienta. Z własnego doświadczenia wiem też, że kupujący równie często bombardują sprzedawców prywatnymi wiadomościami, w których wyrażają chęć kupna danej rzeczy taniej, ale poza aukcją. Koniec końców Allegro powiedziało dość i rozpoczęło akcję edukacyjną, za którą idą też dość znaczące zmiany w regulaminie.

Serwis przede wszystkim przekonuje, że kończenie transakcji „pod stołem” jest niekorzystne dla oby stron. Przede wszystkim kupujący są chronieni przez Program Ochrony Kupujących Allegro. Strony umowy mogą liczyć na wsparcie, a kiedy to konieczne, interwencję obsługi serwisu, który również dba o należytą ochronę danych osobowych. Po trzecie, system płatności Allegro Finanse ma gwarantować bezpieczeństwo dla transakcji. Za plus serwisu podają też komentarze na Allegro.

Allegro – sprzedaż poza aukcją może grozić nawet blokadą konta

22 lutego weszły w życie zmiany regulaminu Allegro, który od tego dnia wprost zakazuje wyżej opisanych praktyk.

Zabronione jest wykorzystywanie informacji, o których mowa w art. 13.3, w celach komercyjnych polegających na promowaniu w jakiejkolwiek postaci działalności Użytkownika prowadzonej poza Allegro. W szczególności zabronione jest:
a) składanie propozycji zakupu lub sprzedaży Towaru poza Allegro ;
b) dołączanie do wysyłanego Towaru lub dostarczanie w jakiejkolwiek innej formie treści zawierających informację o działalności komercyjnej prowadzonej poza Allegro (na przykład ulotek reklamujących sklep internetowy);
c) zakładanie Użytkownikom kont w sklepach internetowych.

 

https://bezprawnik.pl/odmowa-sprzedazy-allegro/

Aby zapewnić sobie możliwość wyłapania takich sytuacji, serwis zastrzegł sobie prawo do monitorowania korespondencji między użytkownikami serwisu. Chodzi oczywiście wyłącznie o wiadomości wysyłane za pośrednictwem narzędzi, które udostępnia allegro.

Allegro.pl zastrzega sobie prawo do filtrowania i zatrzymywania wiadomości wysyłanych przez  Użytkowników w ramach narzędzi udostępnionych w Allegro, w szczególności jeśli mają charakter spamu, zawierają treści naruszające niniejszy Regulamin lub w inny sposób zagrażają bezpieczeństwu Użytkowników.

Za złamanie zakazu promowania sprzedaży na zewnątrz serwisu grozi upomnienie. Gdy to nie poskutkuje, Allegro będzie obniżało pozycję ofert krnąbrnego sprzedawcy w rankingu. W ostateczności za namawianie do finalizowania transakcji poza serwisem ma być blokowanie konta.

24 odpowiedzi na “Allegro nie lubi konkurencji. Za proponowanie sprzedaży poza aukcją grozi nawet blokada konta użytkownika”

 1. b) dołączanie do wysyłanego Towaru lub dostarczanie w jakiejkolwiek innej formie treści zawierających informację o działalności komercyjnej prowadzonej poza Allegro (na przykład ulotek reklamujących sklep internetowy);

  Ktoś piszący ten regulamin chyba przesadził. Myślę, że UOKiK spokojnie podważy ten zapis.

 2. Trochę mi tutaj nie pasuje to zastrzeżenie o możliwości filtrowania i zatrzymywania wiadomości – śmierdzi mi to mocno pewnego rodzaju cenzurą i pogwałceniem prywatności. Przecież mogę rozmawiać ze sprzedającym np o obniżce ceny (prawo chyba umożliwia negocjowanie cen).

  Oczywiście, z częścią o tym, że sklepy zakładają klientom konta w zewnętrznych silnikach typu Presto w pełni się zgadzam.

 3. Allegro podniosło dwukrotnie prowizję za sprzedaż nowych częsci
  samochodowych teraz jest prawie 9% . Wmawiają że nie ma za to opłaty za
  zdjęcia i za wystawienie jest 10gr skutkuje to tym że pseudo sprzedawcy
  wystawiają kilkaset ogłoszen tego samego towaru i to ma być lepsze???
  Jak masz tylko jedno ogłoszzenie to ciężko je znależć. Po podwyżce jak
  sprzedaż coś za 80 zł to masz prawie 80 zł do oddania!!! nie ważne ile
  na tym zarobiłeś 80 dych i już to czyste złodziejstwo. Jak do tej pory
  płaciłem 1250zł prowizji na koniec miesiąca tak teraz 2500zł !!!! sami
  mnie zmuszają do sprzedaży poza allegro. NAJLEPSZE jest to że jako mały
  sklep mam 9% a na przykład duże sklepy typu motostacja mają niecałe 3%
  !!!! gdzie tu uczciwość gdzie jest UOKIK ?????

 4. Hehe zamkną mi konto, które po kilkunastu latach nie jest już dla mnie nic warte skoro straciłem wszystkie swoje komentarze. Szanowne allegro bujajcie się. Na mnie jako kupujący czy sprzedający nic już nie zarobicie. Życzę Wam solidnej niedrogie konkurencji. I papa

  • Roger, faktycznie już od jakiegoś czasu wyświetlamy komentarze z ostatnich 12 miesięcy. Mamy na to sensowne wytłumaczenie. Nie chcemy kłaść nacisku na zamierzchłe czasy, ale na aktualną jakość obsługi klienta. Wiemy, że zmiana wywołała wiele kontrowersji – zwłaszcza wśród użytkowników, którym nagle zniknęła pracowicie gromadzona historia transakcji, potwierdzająca ich wiarygodność i rzetelność. Chcemy zapobiec sytuacjom, w których źle działający sprzedawca nadal ma dobrą średnią ocen (wypracowaną we wcześniejszych latach), mimo że w ostatnim czasie jakość jego usług znacznie się pogorszyła. I odwrotnie – dawne wpadki nie będą liczone. Chcemy, aby kupujący wiedzieli, jak sprzedawca działa “tu i teraz”, na przestrzeni ostatnich miesięcy, a nie na podstawie dawnych zachowań/lat. Wydaje się, że dzięki temu ocena będzie bardziej realna.

   • Co stało na przeszkodzie rozszerzyć ocenę na ogólną i z ostatnich 12 miesięcy? Tak ma np. Steam (recenzje ostatnie i wszystkie).

   • ale dlaczego nie mogę napisać, że Święty kupujący nie jest taki znowu świety???!!! Taktownie przemilczane przez wielkie allegro.
    Dlaczego straszenie negatywem ma uchodzić?
    ciekawe dlaczego teraz kupujący tak chętnie oceniają niżej?
    Wg mnie wiedzą, że im NIC, kompletnie NIC nie może zrobić sprzedający

 5. „Serwis przede wszystkim przekonuje, że kończenie transakcji „pod stołem” jest niekorzystne dla oby stron.”
  Niekorzystne to jest właśnie kończenie transakcji na Allegro. Skoro i tak płacę opłatę za wystawienie przedmiotu 10gr, a Allegro kasuje mnie jeszcze za udaną sprzedaż 8%, to wolę wycofać przedmiot z aukcji i samemu dogadać się z kupującym. Drogie Allegro, czy nie lepiej byłoby pozbyć się prowizji od sprzedaży, a opłatę za wystawienie odpowiednio podnieść, na przykład do 1zł? Nikt nie miałby wtedy powodu kupować „poza Allegro”, a Wasz przychód od sprzedawców byłby podobny.

 6. Ale – jak allegro ma zamiar zablokować pocztę mailową wysłaną do klienta poza platformą allegro, lub telefony pomiedzy sklepem a klientem?

 7. sam jako sprzedawca zostałem oszukany przez kupującego zwróciłem się o pomoc do allegro powiedzieli mi się nie ingerują w takie sytuacje .Tak allegro pomaga kpina heheh sprzedawca jest traktowany jak gówno

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *