Allegro nie lubi konkurencji. Za proponowanie sprzedaży poza aukcją grozi nawet blokada konta użytkownika

Gorące tematy Zakupy Dołącz do dyskusji (196)
Allegro nie lubi konkurencji. Za proponowanie sprzedaży poza aukcją grozi nawet blokada konta użytkownika

Allegro zauważyło, że spora ilość sprzedawców zachęca swoich klientów do finalizowania transakcji poza serwisem. Aby walczyć z tym zjawiskiem, podjęto decyzję o edukowaniu użytkowników oraz zmieniono regulamin. Za takie praktyki może teraz grozić nawet blokada konta. Allegro również będzie przeglądało korespondencję między sprzedawcą a kupującym.

Business Insider Polska donosi, że z początkiem stycznia Allegro przeprowadziło badania, z których wynikało, że spora część sprzedawców na tej platformie zachęca do dokonywania zakupów poza serwisem. W tym celu przekonywali kupujących na przykład do zakładania kont w innych sklepach internetowych. Jeszcze inni wysyłali ulotki, które reklamowały ich sklepy, nie mówiąc już o takich praktykach jak dopisywanie klientów do przeróżnych baz danych oczywiście wbrew ich woli.

Zastrzeżenia Allegro wzbudzały też zachęty do negocjowania cen, proponowanie składania zamówień telefonicznych czy oferowanie wystawiania ofert na życzenie klienta. Z własnego doświadczenia wiem też, że kupujący równie często bombardują sprzedawców prywatnymi wiadomościami, w których wyrażają chęć kupna danej rzeczy taniej, ale poza aukcją. Koniec końców Allegro powiedziało dość i rozpoczęło akcję edukacyjną, za którą idą też dość znaczące zmiany w regulaminie.

Serwis przede wszystkim przekonuje, że kończenie transakcji „pod stołem” jest niekorzystne dla oby stron. Przede wszystkim kupujący są chronieni przez Program Ochrony Kupujących Allegro. Strony umowy mogą liczyć na wsparcie, a kiedy to konieczne, interwencję obsługi serwisu, który również dba o należytą ochronę danych osobowych. Po trzecie, system płatności Allegro Finanse ma gwarantować bezpieczeństwo dla transakcji. Za plus serwisu podają też komentarze na Allegro.

Allegro – sprzedaż poza aukcją może grozić nawet blokadą konta

22 lutego weszły w życie zmiany regulaminu Allegro, który od tego dnia wprost zakazuje wyżej opisanych praktyk.

Zabronione jest wykorzystywanie informacji, o których mowa w art. 13.3, w celach komercyjnych polegających na promowaniu w jakiejkolwiek postaci działalności Użytkownika prowadzonej poza Allegro. W szczególności zabronione jest:
a) składanie propozycji zakupu lub sprzedaży Towaru poza Allegro ;
b) dołączanie do wysyłanego Towaru lub dostarczanie w jakiejkolwiek innej formie treści zawierających informację o działalności komercyjnej prowadzonej poza Allegro (na przykład ulotek reklamujących sklep internetowy);
c) zakładanie Użytkownikom kont w sklepach internetowych.

 

https://bezprawnik.pl/odmowa-sprzedazy-allegro/

Aby zapewnić sobie możliwość wyłapania takich sytuacji, serwis zastrzegł sobie prawo do monitorowania korespondencji między użytkownikami serwisu. Chodzi oczywiście wyłącznie o wiadomości wysyłane za pośrednictwem narzędzi, które udostępnia allegro.

Allegro.pl zastrzega sobie prawo do filtrowania i zatrzymywania wiadomości wysyłanych przez  Użytkowników w ramach narzędzi udostępnionych w Allegro, w szczególności jeśli mają charakter spamu, zawierają treści naruszające niniejszy Regulamin lub w inny sposób zagrażają bezpieczeństwu Użytkowników.

Za złamanie zakazu promowania sprzedaży na zewnątrz serwisu grozi upomnienie. Gdy to nie poskutkuje, Allegro będzie obniżało pozycję ofert krnąbrnego sprzedawcy w rankingu. W ostateczności za namawianie do finalizowania transakcji poza serwisem ma być blokowanie konta.