Atak hakerski WannaCry – czy płacić okup za odszyfrowanie danych? Czy zgłosić sprawę policji?

Gorące tematy Technologie Dołącz do dyskusji (193)
Atak hakerski WannaCry – czy płacić okup za odszyfrowanie danych? Czy zgłosić sprawę policji?

Atak hakerski WannaCry przypomina scenariusz rodem z filmu sci-fi wydanego w drugiej połowie lat 90. Z rządowych laboratoriów ktoś wykrada niebezpieczne bakterie, a te dostają się w niepowołane ręce. 

Mniej więcej podobnie wyglądały losy, z którymi związany jest atak hakerski WannaCry. Oprogramowanie typu ransomware zostało stworzone w oparciu o exploity, za którymi prawdopodobnie stoi amerykańskie NSA. Niestety, atak wykorzystano do niecnych celów, zainfekowano komputery licznych placówek na całym świecie – szpitali, elektrowni, gazowni i innych.

Dzieje się tak, gdyż spora część z nich pracuje na starszym oprogramowaniu, które doskonale sprawdzało się kiedy trzeba było leczyć ludzi, ale już niekoniecznie było łatane przez programistów z przesadnym pietyzmem. Któż mógł się spodziewać, że ofiarą tak poważnego w skutkach ataku zostanie szpitalna wersja Windows XP sprzed lat?

Atak hakerski WannaCry – czy zapłacić okup?

WannaCry działa w taki sposób, że po przedostaniu się do komputera ofiary szyfruje dane znajdujące się na dysku twardym. Jeśli chcemy odzyskać dostęp do naszych komputerów, powinniśmy zapłacić okup w wysokości odpowiadającej około 2300 złotym, ale wypłaconą w Bitcoinach. Mówi się, że ransomware mogło zainfekować już nawet ponad 1000 komputerów w całym kraju.

Nie negocjujmy z terrorystami

Eksperci do spraw bezpieczeństwa doradzają jednak, by wstrzymać się z wpłatą okupu. Przede wszystkim nie są znane przypadki ludzi, którym odszyfrowanoby zasoby komputera, po tym jak rzeczywiście zapłacili hackerom. Po drugie – sami hackerzy mają bardzo ograniczone możliwości identyfikacji tego, kto wpłacił im pieniądze w bitcoinach, a tym samym z daleka wydaje się, że nie mają najmniejszego zamiaru niczego odblokowywać.

Atak hakerski WannaCry – czy zgłosić sprawę policji?

Oczywiście atak hakerski WannaCry jest działaniem bezprawnym i sprawę możemy zgłosić policji. Doświadczenie życiowe podpowiada jednak, że nie przyniesie to żadnych oczekiwanych rezultatów, poza namnożeniem pracy biurowej funkcjonariuszom. Atak hakerski nosi znamiona czynu zabronionego w art. 287 kodeksu karnego.

Art.  287.  [Oszustwo komputerowe]

§  1.  Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub wyrządzenia innej osobie szkody, bez upoważnienia, wpływa na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie danych informatycznych lub zmienia, usuwa albo wprowadza nowy zapis danych informatycznych,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Tego typu ataki mogą stanowić – niestety – element naszej rzeczywistości w XXI wieku. Dlatego trzeba pamiętać o tym, by aktualizować swój system operacyjny, jeśli tylko jest to możliwe. I żeby robić kopie zapasowe danych poza naszym komputerem. Jak mawia przysłowie – ludzie dzielą się na tych, którzy robią backupy i na tych, którzy będą je robić.