Niektórzy podatnicy mogą mieć problemy z automatyczną akceptacją PIT w usłudze Twój e-PIT. MF ostrzega

Podatki Dołącz do dyskusji (10)
Niektórzy podatnicy mogą mieć problemy z automatyczną akceptacją PIT w usłudze Twój e-PIT. MF ostrzega

30 kwietnia mija termin złożenia zeznania podatkowego. Część podatników liczy jednak na to, że system zaakceptuje ich PIT automatycznie, a zeznanie zostanie uznane za złożone. Warto pamiętać, że takie założenie może wiązać się później z pewnymi problemami. 

Automatyczna akceptacja PIT nie w każdym wypadku

Rozliczenia podatkowe za pomocą Twój e-PIT są dla wielu podatników znacznie prostsze. Niektórzy ograniczają się jedynie do sprawdzenia deklaracji i jej zaakceptowania (np. ze względu na to, że nie przysługują im żadne dodatkowe ulgi). Część podatników idzie zresztą o krok dalej. Liczą na to, że 30 kwietnia nastąpi automatyczna akceptacja PIT – i w związku z tym nawet do niego nie zaglądają. Nie jest to jednak najlepszy pomysł – zwłaszcza jeśli później okaże się, że w deklaracji przygotowanej przez skarbówkę wkradł się błąd.

Fakt, że część podatników uważa, że nastąpi automatyczna akceptacja PIT, może rodzić także inne problemy. Jak przypomina Ministerstwo Finansów, jeśli podatnik zalogował się przez e-Urząd Skarbowy do usługi Twój e-PIT, a następnie dokonywał w deklaracji jakichkolwiek interwencji (zmiana rachunku bankowego, dodanie lub zmiana organizacji pożytku publicznego, na którą przekaże 1 proc. czy dodanie ulg), a później – nie zaakceptuje zmienionego PIT i nie wyśle go, system nie uzna „nowszej wersji” zeznania podatkowego za złożone.

Tym samym jeśli ktoś decyduje się na wprowadzenie zmian przez usługę Twój e-PIT powinien zawsze pamiętać o późniejszym zatwierdzeniu deklaracji i jej wysłaniu.

Samodzielne rozliczenie PIT nie powoduje obowiązku odrzucania zeznania w Twój e-PIT

Część podatników zastanawia się również, czy jeśli chcą samodzielnie wypełnić i złożyć PIT-37, to czy powinni jednocześnie w jakikolwiek sposób anulować deklarację przygotowaną w Twój e-PIT. W tej kwestii Ministerstwo Finansów uspokaja. Podatnicy, którzy np. chcą rozliczyć PIT z wykorzystaniem programów komercyjnych, nie muszą wykonywać żadnych dodatkowych czynności związanych z deklaracją przygotowaną w systemie. Zostanie ona anulowana automatycznie. Podobnie stanie się w sytuacji, gdy np. podatnik zechce złożyć samodzielnie papierową deklarację w Urzędzie Skarbowym.

Przedsiębiorcy nie doczekali się dostosowania usługi Twój e-PIT dla firm

Niestety – rok 2021 nie przyniósł przełomu, jeśli chodzi o usługę Twój e-PIT dla przedsiębiorców. Mimo że rządzący obiecywali, że z usługi będą mogły skorzystać także osoby prowadzące firmę, to system nie został odpowiednio przygotowany. Co więcej – na ten moment MF nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Tym samym w usłudze Twój e-PIT udostępniane są tylko zeznania PIT-28, PIT-36, PIT-37 oraz PIT-38 – dla osób, które nie prowadzą biznesu – i prawdopodobnie się to już nie zmieni.