Będą przymusowe składki na ZUS z umów zleceń

Gorące tematy Firma Praca Dołącz do dyskusji (14)
Będą przymusowe składki na ZUS z umów zleceń

Od 1 stycznia wszyscy będą odprowadzali składki na ZUS z umów zleceń.

Jak dotąd składki na ZUS trzeba było odprowadzać tylko z jednej umowy zlecenia – jeśli ktoś wykonuje zlecenia dla kilku podmiotów gospodarczych. Oczywiście może zdecydować się na odprowadzenie składek ze wszystkich, ale na takie działanie decyduje się niewiele osób. Od 1 stycznia wszyscy będą odprowadzali składki na ZUS z umów zleceń – wszystkich.

Umowy zlecenia i umowy o dzieło to najczęściej stosowane „zamienniki” dla umów o pracę, w przypadku których trzeba odprowadzać dość sporą cześć wynagrodzenia w postaci różnego rodzaju podatków i składek. Nie są one niestety dobrowolne, ale Państwo narzuca je pracownikom i pracodawcom, żeby chronić interesy tychże. Chodzi o to, by każdy mógł mieć zapewnioną opiekę zdrowotną, emeryturę, urlop, a także inne świadczenia.

W przypadku umów o dzieło i zleceń składki są niższe, a niektórych nie trzeba opłacać wcale. W przypadku NFZ wiele osób twierdzi, że nie choruje i nie widzi potrzeby płacenia. Zmieniają zdanie, gdy przytrafia się nagła choroba lub wypadek, a za hospitalizację czy leczenie trzeba zapłacić tysiące złotych z własnej kieszeni. Wielu jednak decyduje się na nieopłacanie tej składki, gdyż woli spożytkować te pieniądze w inny sposób.

1 stycznia 2016 roku zmienią się przepisy odnoszące się do umów zleceń i każda taka umowa będzie obciążona daniną na ZUS, aż do osiągnięcia poziomu zarobków równego kwocie minimalnego wynagrodzenia, czyli 1850 zł. W takim przypadku kolejne umowy w danym miesiącu będą mogły być zwolnione z daniny. W kolejnych latach mają być podnoszone limity zarobków z umów zleceń, by w konsekwencji wszystkie były objęte składkami na ZUS.

Jak twierdzi Rząd, wszystko robione jest w interesie pracowników, by mieli w stosownym czasie wyższe emerytury. Gdyby Ci chcieli wyższych emerytur, to obecnie sami godziliby się na płacenie wyższych składek na ZUS, a dziwnym trafem nie robią tego w większości przypadków. Co na to powiedzą sami zainteresowani, czyli osoby pracujące na umowy zlecenia?

Masz problemy lub wątpliwości związane z podatkami, ich naliczeniem lub działaniami ZUS i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com