Urząd będzie szkolić obywateli z budowy domu. Zapisać się może każdy

Nieruchomości Prawo Dołącz do dyskusji
Urząd będzie szkolić obywateli z budowy domu. Zapisać się może każdy

Osoby, które myślą o budowie domu, ale boją się, że nie poradzą sobie ze wszystkimi formalnościami związanymi z budową, mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń, które uruchomił Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Na specjalnej stronie znajdą informacje zarówno o procesie uzyskiwania pozwoleń na budowę, zmian w prawie budowlanym czy o Elektronicznym Dzienniku Budowy. 

Bezpłatne szkolenia dla budujących dom. Ruszyła Akademia GUNB

Budowa domu jest procesem, który wymaga zazwyczaj od inwestora poświęcenia mnóstwo czasu i energii – zwłaszcza w początkowej fazie, kiedy konieczne jest uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń i dopełnienie wymaganych formalności. Osoby, które nie mają żadnego doświadczenia w budowie domu (czyli zdecydowana większość inwestorów prywatnych, chcących wybudować dom na cele mieszkalne) albo zwracają się do specjalistów, którzy pomagają im z formalnościami, albo – próbują dowiedzieć się wszystkiego na własną rękę, co jednak zabiera mnóstwo czasu (a w dodatku jest obarczone ryzykiem pozyskania błędnych informacji). Z pomocą prywatnym inwestorom (ale też urzędnikom, kierownikom budowy czy innym osobom mającym styczność z branżą budowlaną) postanowił przyjść Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który uruchomił Akademię GUNB – czyli bezpłatne szkolenia dla budujących dom i wszystkich osób, które są zainteresowane tematyką zawartą w szkoleniach.

Co ciekawe, platforma szkoleniowa istniała już wcześniej – ale pierwotnie materiały, które się na niej znajdowały, były kierowane do urzędników pracujących w organach AAB i NB szczebla powiatowego i wojewódzkiego. Ostatecznie jednak GUNB zdecydował – na podstawie sygnałów, które docierały do urzędu od innych uczestników procesu budowlanego – że otworzy platformę dla wszystkich zainteresowanych. Jak twierdzi Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (i jednocześnie opiekun merytoryczny serwisu),

To wyjątkowy projekt edukacyjny, którego pomysł zrodził się w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Pierwotną ideę szkoleń dla urzędników przekształciliśmy i poszerzyliśmy tak, aby zgromadzona w serwisie wiedza miała szansę dotrzeć do wszystkich osób zainteresowanych udziałem w naszych szkoleniach. Zastosowana formuła online umożliwia dostosowanie uczestnictwa do własnego indywidualnego planu dnia, nawet tych najbardziej zapracowanych osób.

Zmiany w prawie budowlanym, uzyskanie pozwolenia na budowę, Elektroniczny Dziennik Budowy

Jakie bezpłatne szkolenia dla budujących dom są dostępne w tym momencie? Użytkownicy, którzy zarejestrują się na platformie, zyskają dostęp do krótkich kursów z uzyskiwania pozwolenia na budowę, zmianach w prawie budowlanym, podpisie elektronicznym w procesie inwestycyjno-budowlanym, cyfrowym projekcie budowlanym, zakładania i prowadzenia Elektronicznego Dziennika Budowy, obsługi portalu e-Budownictwo służącemu składaniu wniosków oraz z systemu e-CRUB.