Na Dolnym Śląsku zamieszanie z dotacjami dla przedsiębiorców. Władze dwóch innych województw zmieniły zdanie co do dofinansowania dla firm

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (9)
Na Dolnym Śląsku zamieszanie z dotacjami dla przedsiębiorców. Władze dwóch innych województw zmieniły zdanie co do dofinansowania dla firm

Dla samozatrudnionych, mikro- i małych przedsiębiorców każda wiadomość o dotacjach może być na wagę złota. Między innymi dlatego, że urzędnicy zazwyczaj ogłaszają nabory na ostatnią chwilę, a w każdym województwie procedura wygląda nieco inaczej. Teraz okazuje się, że na Dolnym Śląsku nabór zostanie powtórzony. Z kolei rzędy marszałkowskie w dwóch innych województwach zmieniły zdanie co do uruchomienia wsparcia dla przedsiębiorców. 

Bezzwrotne dotacje dla firm na Dolnym Śląsku: nabór anulowany

Do przedziwnej sytuacji doszło na Dolnym Śląsku. Województwo dolnośląskie jako jedno z pierwszych uruchomiło nabór wniosków na dotację na bieżącą działalność gospodarczą, jednak jak się okazuje, nabór został anulowany. To oznacza, że przedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski, będą musieli zrobić to jeszcze raz. To może być najbardziej krzywdzące dla tych, którzy w pierwszym naborze wykazali się dużym refleksem i tym samym niemal na pewno mogli liczyć na przyznanie dotacji. Środki w ramach wsparcia są ograniczone, dlatego też obowiązywała zasada „kto pierwszy ten lepszy”.

Jak władze tłumaczą anulowanie naboru? W uzasadnieniu możemy przeczytać, że

Podjęcie przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego decyzji o anulowaniu powyższego naboru jest niezbędne i wynika z niestabilności generatora wniosków.Niniejszy przypadek wypełnia przesłanki do anulowania naboru zawarte w poz.22 Regulaminu naboru, tj. zaistnienie sytuacji nadzwyczajnej, której ION nie mogła przewidzieć w chwili ogłoszenia naboru, a której wystąpienie czyni niemożliwym lub rażąco utrudnia kontynuowanie procedury naboru lub stanowi zagrożenie dla interesu publicznego.

Kiedy zatem przedsiębiorcy z tego województwa mogą spodziewać się uruchomienia nowego naboru? Jak można przeczytać na stronie dip.dolnyslask.pl, urzędnicy są zdeterminowani, by nowy nabór rozpoczął się nie później niż w przeciągu 14 dni. Sam nabór urzędnicy anulowali 25 czerwca – i to prawdopodobnie od tej daty należy liczyć wspomniane 14 dni.

Mazowieckie i łódzkie też uruchomią bezzwrotne dotacje dla firm, choć na razie brak szczegółów

Początkowo zanosiło się na to, że w województwie mazowieckim nie ruszą bezzwrotne dotacje dla firm na kapitał obrotowy. Urzędnicy zmienili jednak zdanie i już od co najmniej kilku dni wiadomo, że program ruszy także i w tym województwie.

Jak się jednak okazuje, do tej deklaracji dołączyło województwo łódzkie, które też chce uruchomić dotacje na kapitał obrotowy. To o tyle ciekawe, że w tym województwie działa już inny program. Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego prowadzi nabór wniosków w ramach wsparcia dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców poszkodowanych przez epidemię koronawirusa. Fakt faktem kryteria naboru są nieco bardziej rygorystyczne (dofinansowanie otrzymuje się na projekt), jednak sporo firm wciąż może się o nie ubiegać. Jak to zrobić, tłumaczyliśmy w artykule o dotacjach dla firm z powodu koronawirusa w dwóch województwach.

Przedsiębiorcy mogą sami śledzić najnowsze informacje o dotacjach

Gdzie szukać informacji o dotacjach na kapitał obrotowy (i ewentualnie innych programach uruchamianych przez samorządy)? Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało listę stron internetowych, które przedsiębiorcy powinni śledzić w najbliższym czasie. Z listą można zapoznać się na tej stronie.