Min. Błaszczak i Macierewicz – oni uwielbiają się pokazywać w mundurach. Czy to w ogóle legalne?

Gorące tematy Na wesoło Państwo Dołącz do dyskusji (245)
Min. Błaszczak i Macierewicz – oni uwielbiają się pokazywać w mundurach. Czy to w ogóle legalne?

Co może zrobić polityk, aby podbudować wizerunek twardziela? Może pomóc na przykład konferencja na tle czołgów albo myśliwców. Albo jeszcze lepiej… można się przebrać w mundur polowy! Ten manewr stosował nader często szef MON Antoni Macierewicz. Teraz stosuje go jego następca. Czy jednak Mariusz Błaszczak w mundurze nie łamie przy tym przypadkiem przepisów?

Błaszczak w mundurze. Prawie jak w „Uchu prezesa”

Czasem można mieć wrażenie, że satyra w Polsce wyprzeda rzeczywistość. Odkąd Mariusz Błaszczak został ministrem obrony, w serialu „Ucho prezesa” zwykle występuje w mundurze polowym Wojska Polskiego, z pagonami generała brygady. I podczas niedawnej wizyty w bazie Bagram w Afganistanie Błaszczak miał na sobie podobny mundur. Podobny, bo w serialu zadowalał się standardowym mundurem, zaś w bazie miał na sobie maskowanie Multicam, w Polsce wykorzystywane przez wojska specjalne. Pagonów generalskich nie miał, za to mundur ozdabiały dwie polskie flagi, umiejscowione zaraz obok siebie.

Dodały politykowi powagi? Pewnie zdania będą podzielone. Pytanie, czy w ogóle ministrowie powinni nosić takie mundury.

Mariusz Błaszczak w mundurze. Złamał przepisy?

Mundurów polskiej armii nie mogą nosić osoby nieuprawnione, nawet jeśli nie mają one na sobie oznak i stopni. Szef MON, mimo iż podlega mu armia, zawodowym żołnierzem nie jest. Teoretycznie więc munduru specjalsa zakładać nie powinien. Jednak w tym przypadku prawa raczej nie złamał – Afganistan to w końcu miejsce działań wojennych, a tam dopuszcza się zakładanie mundurów przez osoby cywilne.

Prawo natomiast mógł złamać poprzedni minister, czyli Antoni Macierewicz. Nakładał on mundur niemal przy każdej okazji, na przykład wizytując manewry żołnierzy. Nie powinien tego robić – już lepiej było pójść drogą prezydenta Dudy, który wizytując obiekty wojskowe, wkłada często pseudomilitarne kurtki z dziwnie wielkimi polskimi flagami. To, że Błaszczak w mundurze naraża się na zostanie bohaterem memów to jedno, a prawo to drugie.

Błaszczak w mundurze prawa nie łamie. A myśliwi i fani militariów?

Zakup oryginalnego munduru WP nie jest żadnym problemem, ba, są sieci sklepów, które specjalizują się w sprzedaży takich produktów. I nawet na ulicach widać, że tego typu odzież jest bardzo popularna wśród cywili. Nie wspominając już o myśliwych czy miłośnikach survivalu. Z jednej strony polska armia mogłaby mocniej podkreślać, że to nielegalne. Z drugiej – jednak trudno to robić, skoro kolejny minister paraduje w kamuflażu. Nawet jeśli to jest czasem zgodne z prawem, to epatowanie takimi zdjęciami niekoniecznie jest w dobrym stylu.

Praktyka pojawiania się w kamuflażu wojskowym jest do tego właściwie nieznana w zachodnich krajach. Gdy prezydent Obama wizytował żołnierzy, miał na sobie albo zwykły garnitur, albo skórzaną kurtkę. Donald Trump zresztą ma podobne zwyczaje. Nawet Putin nie dał się fotografować w rosyjskich mundurach. Może ktoś powinien więc powiedzieć polskim politykom, że paradowanie w takich ubraniach jest raczej memogenne i – niekoniecznie budzi respekt.

Fot. Andrzej Duda i Mariusz Błaszczak w mundurze, Kancelaria Prezydenta/Flickr, Jakub Szymczuk