Kilkaset złotych dodatku od państwa na ferie zimowe i wakacje wciąż do wzięcia

Finanse Rodzina Dołącz do dyskusji (91)
Kilkaset złotych dodatku od państwa na ferie zimowe i wakacje wciąż do wzięcia

Nie każdy, kto może, wykorzystał już bon turystyczny. Pamiętajcie o nim, jeśli Covid pozwoli, planując wyjazd na ferie. Kto się jednak zimą na urlop nie wybiera – nie straci. ZUS poinformował o wydłużeniu płatności nim o 6 miesięcy. Bonem turystycznym zapłacisz do 30 września 2022 roku. Nie trzeba składać żadnych wniosków. Trzeba za to mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych  ZUS i tam go aktywować.

Do bonu turystycznego mają prawo wszyscy ci, którzy dostają 500 plus. A także te osoby, które pobierają dodatek wychowawczy. Również ci, którzy pracują poza Polską. Bonem można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Warunek: jedno i drugie musi być realizowane w Polsce. Procedura jest prosta. Wystarczy się zalogować na swój profil na PUE ZUS. Wybrać z menu zakładkę „Ogólny”. Pokaże się zakładka „Polski Bon Turystyczny”. Klikamy i widzimy „Mój bon”. Pokaże się data ważności. Na razie może to być jeszcze 31 marca 2022, ale wkrótce termin zostanie skorygowany. Wartość bonu to 500 zł. W przypadku dzieci niepełnosprawnych jest to 1000 zł. Przy opiece naprzemiennej rodzice dzielą się kwotą bonu na pół.

Bonem turystycznym zapłacisz do 30 września 2022 roku

Aktywując bon trzeba podać numer swojego telefonu komórkowego i adres email. Na ten adres przyjdzie kod obsługi płatności. Gdyby nie przyszedł, można go sprawdzić na swoim profilu PUE ZUS. Natomiast komórka jest potrzebna, by odebrać kod potwierdzający płatność. Ten kod wraz z kodem obsługi płatności są tu najważniejsze. Podaje się je płacąc za nocleg czy inną usługę turystyczną i dzięki temu 500 zł zostaje w portfelu. Pomyłka przy podawaniu kodu lub pomyłka przyjmującego płatność nie będzie mieć też żadnych konsekwencjj. Przyjdzie sms z drugim kodem. Listę miejsc, w których można zapłacić bonem można znaleźć na: bonturystyczny.gov.pl, pot.gov.pl oraz polska.travel.

Jest jeszcze jedna ważna informacja. Bonem można zapłacić  do 30 września 2022 roku, ale nie oznacza to, że trzeba w tym terminie skorzystać z opłaconej usługi. Wyjazd może się odbyć już po tym terminie. Ważne, żeby się do 30 września 2022 wyrobić z płatnością. Cena usługi, za którą płaci się bonem może przekraczać jego wartość. Resztę dopłaca się z własnej kieszeni. Można też płacić bonem, gdy cena usługi jest niższa niż wartość bonu. Reszta pozostanie do wykorzystania przy innej okazji. Dlatego na swoim profilu PUE ZUS można sprawdzić saldo.