Serbia zapłaci każdemu, kto się zaszczepi na COVID. I to wcale nie tak mało

Zagranica Zdrowie Dołącz do dyskusji
Serbia zapłaci każdemu, kto się zaszczepi na COVID. I to wcale nie tak mało

Równowartość ok. 115 zł – taki bonus za zaszczepienie będzie wpłacała każdemu obywatelowi Serbia. Jak tłumaczy prezydent, to taki prezent dla tych, którzy „wykazują się odpowiedzialnością”.

Nieduża, ledwie 7-milionowa Serbia, radzi sobie z akcją szczepień zdecydowanie lepiej niż wiele krajów zachodniej Europy. W pełni zaszczepionych jest tam już 1,5 mln osób, czyli 21,6 proc. populacji. Łącznie dawek podano natomiast już ponad 3,5 mln.

Skąd ten sukces kraju, który nie jest specjalnie zamożny i nie należy do Unii? Gdy Unia walczyła o dostawy z koncernem AstraZeneca, Serbowie wykorzystywali szczepionki z Rosji czy z Chin, przed którymi Zachód miał sporo obaw.

Jednak w ostatnim czasie chętnych na szczepienie się w tym kraju jest coraz mniej. Może wszyscy, którzy chcieli się zaszczepić, już to po prostu zrobili? W każdym razie – władze Serbii postanowiły działać.

Bonus za zaszczepienie, czyli 3 tys. dinarów

Serbski bonus za zaszczepienie wynosi 3 tys. dinarów, w przeliczeniu na złotówki to mniej więcej 115 zł. Nie jest to może fortuna, ale na pewno też nie są to małe pieniądze, zwłaszcza że jednak mówimy o kraju znacznie biedniejszym niż np. Polska.

Kto może liczyć na bonus? „Wszyscy, którzy otrzymali już jedną lub dwie dawki, ale i wszyscy, którzy zostaną zaszczepieni przynajmniej jedną dawką do 31 maja” – wyjaśnił prezydent Aleksandar Vuczić.

„Ta nowa inicjatywa ma nagrodzić ludzi, którzy wykazują się odpowiedzialnością” – dodał prezydent.

To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek, gdy państwowe władze płacą swoim obywatelom za przyjęcie szczepionki. W większości państw politycy oczywiście zachęcają do tego na różne sposoby. Jest mowa na przykład o paszportach covidowych. Ale pieniądze za zaszczepienie to dla rządów już najwyraźniej o jeden most za daleko. Nie mówiąc już o tym, że państwowe budżety odczuwają spowolnienie gospodarcze i kolejne lockdowny. Znalezienie środków na bonusy dla zaszczepionych nie byłoby więc takie proste.

Inna sprawa, że o płaceniu premii dla zaszczepionych mówią firmy. W Polsce ogłosił to znany producent soków Maspex. Bonus za zaszczepienie się wyniesie tam zresztą znacznie więcej niż w Serbii, bo aż 500 zł.