Bonusy dla zaszczepionych zamiast ograniczeń dla niezaszczepionych? Rząd może rozważać nowy scenariusz

Zdrowie dołącz do dyskusji (229) 09.08.2021
Bonusy dla zaszczepionych zamiast ograniczeń dla niezaszczepionych? Rząd może rozważać nowy scenariusz

Edyta Wara-Wąsowska

Kolejne bonusy dla zaszczepionych – takie plany ma rząd, a przynajmniej tak wynika ze słów wiceministra zdrowia Waldemara Kraski. Tym samym możliwe są dwa scenariusze – albo rządzący zdecydują się na kolejne ułatwienia dla zaszczepionych (przy jednoczesnych dodatkowych ograniczeniach dla osób, które szczepionki nie przyjęły), albo – jedynie na dalsze zachęcanie do szczepień. 

Kolejne bonusy dla zaszczepionych. Co planuje rząd?

Od dłuższego czasu rządzący utrzymują, że jeśli liczba zakażeń w Polsce zacznie rosnąć, konieczne może być przywrócenie części obostrzeń. Z większości (przynajmniej jeśli chodzi o limity gości czy klientów) miałyby zostać wyłączone osoby zaszczepione. Rząd jednocześnie rozważa wprowadzenie dodatkowych ograniczeń dla niezaszczepionych.

Teraz jednak okazuje się, że rządzący prawdopodobnie rozważają też dodatkowe bonusy dla zaszczepionych. Na antenie TVP1 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska oświadczył, że

Zawsze od początku uważałem, że trzeba ludzi przekonywać, tylko w pewnym momencie dochodzimy do tzw. ściany i wtedy ewentualne jakieś bonusy dla osób, które są zaszczepione, na pewno by zaczęły działać i być może do takiego momentu dochodzimy.

Jest to o tyle ciekawe, że wypowiedź wiceministra wskazuje na bonusy dla zaszczepionych w innej postaci niż nieliczenie ich do poszczególnych limitów. Na co zatem może zdecydować się rząd? Wbrew pozorom możliwości są ograniczone, zwłaszcza że trzeba pamiętać, że już wcześniej uruchomiono Loterię Narodowego Programu Szczepień. Jak widać, prawdopodobnie nie miała ona zbyt dużego wpływu na decyzje Polaków w sprawie przyjęcia szczepionki. Co zatem pozostaje? Być może rząd planuje dodatkowe świadczenia pieniężne dla tych, którzy zdecydują się zaszczepić. To byłoby jednak problematyczne z wielu powodów. Nie wiadomo na przykład, czy rząd wypłacałby takie dodatki dla osób, które zaszczepiły się przed wprowadzeniem kolejnych bonusów.

Rząd waha się co zrobić. Polacy są przeciw „segregacji sanitarnej”

Warto też przypomnieć, że na tempo szczepień praktycznie nie miała wpływu także zapowiedź ministra zdrowia dotycząca wprowadzenia odpłatności szczepień. Teoretycznie rząd mógłby wprowadzić dodatkowe ograniczenia dla niezaszczepionych (na wzór tych działających m.in. we Francji). Zjednoczona Prawica jednak na pewno zdaje sobie sprawę z wyniku badań dotyczących wprowadzenia „segregacji sanitarnej”. Z przeprowadzonego niedawno sondażu dla „SE” wynika, że ponad połowa Polaków jest przeciwna wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń dla osób, które nie przyjęły szczepionki. To może mieć z kolei wpływ na dalsze decyzje obozu rządzącego, obawiającego się społecznego buntu i utraty poparcia.