Brak pieczątki na karcie do głosowania oznacza, że nasz głos będzie nieważny. Uważajcie!

Gorące tematy Prawo Dołącz do dyskusji (563)
Brak pieczątki na karcie do głosowania oznacza, że nasz głos będzie nieważny. Uważajcie!

W dniu dzisiejszych wyborów prezydenckich pojawia się sporo sygnałów o nieprawidłowościach związanych z momentem oddania głosu. Niektórzy wyborcy zwracają uwagę na brak pieczątki na karcie do głosowania. To groźna sytuacja, bo jeśli nie zauważymy że takiej pieczątki brakuje, to nasz głos automatycznie zostanie uznany jako nieważny.

Brak pieczątki na karcie do głosowania

O problemach informuje między innymi Tygodnik Podhalański. Czytelnicy TP zwracają uwagę, że w jednej z komisji w Zakopanem zauważyli w urnie karty, w których brakowało pieczątki obwodowej komisji wyborczej. Oznacza to, że głos, który został oddany na tej karcie, będzie przy liczeniu głosów zakwalifikowany do kategorii: nieważne.

O podobnych sytuacjach informują użytkownicy Twittera z różnych miejscowości w całej Polsce. Zjawisko nie jest masowe, ale wygląda podejrzanie. Oczywiście może być tak, że na wybory przychodzą osoby z samodzielnie wydrukowanymi kartami i chcą w ten sposób w nieuczciwy sposób wpłynąć na głosowanie. Jeśli jednak sami dostaniemy kartę, na której jest tylko jedna pieczątka (Państwowej Komisji Wyborczej), a brakuje drugiej, czerwonej, w miejscu gdzie powinna być pieczątka obwodowej komisji wyborczej, natychmiast zgłośmy to członkom komisji.

Być może te sytuacje wynikają z ludzkich błędów członków poszczególnych komisji. Jeśli jednak wyjątkowo dużo głosów przy oficjalnym wyniku wyborów będzie nieważnych, to zacznie to wyglądać podejrzanie. A to dlatego że głosowanie w wyborach prezydenckich jest wyjątkowo proste i nie można się w nim pomylić tak, jak to zdarzało się na przykład przy okazji wyborów samorządowych.

A co jeśli nasza karta ma ucięty prawy górny róg?

Ta sytuacja nie powinna nas niepokoić. To rozwiązanie, które ma ułatwić głosowanie osobom niewidomym. Dostają oni bowiem od komisji nakładkę na kartę wyborczą, która umożliwia im odczytanie nazwisk kandydatów językiem Braille`a. Ucięty prawy róg pozwala im wyczuć jak ułożyć kartę przed nałożeniem na nią nakładki.

Kiedy jeszcze nasz głos będzie nieważny?

Pamiętajmy, że oddajemy głos tylko na jednego kandydata. W kratce przy jego nazwisku stawiamy znak [X]. Jako ów [X] traktowane jest każde przecięcie się dwóch linii w danej kratce. Nie róbmy więc go zbyt zamaszyście, bo przypadkiem możemy zagłosować na naszego kandydata i kandydata będącego pod lub nad jego nazwiskiem. To jeden za sposobów na to jak oddać głos nieważny.

Na karcie wyborczej można teoretycznie robić dopiski. Nie wpływają one na ważność głosu. Lepiej jednak oszczędzić sobie tej rozrywki i nie komplikować życia osobom odpowiedzialnym za liczenie głosów. Pisaliśmy kilka dni temu, że na pomysł zniżki na piwo za pisanie po karcie wyborczej wpadł jeden ze sklepów w Sopocie. Nie pochwalamy jednak takiej praktyki. Wybory prezydenckie są raz na pięć lat i raz na te pięć lat warto na poważnie oddać swój głos.