Osoby, które planują budowę domu, mogą poczuć się rozczarowane. Wszystko zależy od tego, czy uwierzyły w obietnice rządu

Nieruchomości Prawo Dołącz do dyskusji
Osoby, które planują budowę domu, mogą poczuć się rozczarowane. Wszystko zależy od tego, czy uwierzyły w obietnice rządu

O możliwości budowania domów powyżej 70 mkw. bez pozwolenia obecna ekipa rządząca mówiła już od dawna – obiecując, że takie przepisy wprowadzi. Okazuje się jednak, że nowych ułatwień dla osób planujących budowę domu nie będzie. 

Budowa domów powyżej 70 mkw. bez pozwolenia jednak nie będzie możliwa

Już za miesiąc Polacy wezmą udział w wyborach parlamentarnych – co jednocześnie oznacza, że powoli kończy się kadencja obecnego rządu. To również oznacza, że przepisy, które są procedowane, ale nie zdążyły zostać uchwalone, nie wejdą już w życie – a przynajmniej nie w najbliższym czasie (szansy należy upatrywać jedynie w tym, że kolejny rząd ponownie złoży odpowiedni projekt).

Do grona tych przepisów należy nowelizacja przepisów prawa budowlanego, która zakładała, że budowa domów powyżej 70 mkw. będzie możliwa bez pozwolenia – obecnie takie ułatwienie już funkcjonuje, ale obowiązuje jedynie w przypadku domów do 70 mkw. Zgodnie z projektem przepisów, przy budowie budynków powyżej 70 mkw. nadal wymagany byłby kierownik budowy oraz prowadzenie dziennika budowy, jednak inwestor nie musiałby już czekać na wydanie decyzji przez starostę – a należy mieć świadomość, że starosta ma na to 65 dni od dnia złożenia wniosku o jej wydanie. Rządzący, tworząc projekt przepisów, argumentowali, że chcieli zapobiec właśnie opóźnieniom w wydaniu decyzji – i tym samym starcie budowy. Ostatecznie jednak osoby, które planowały skorzystać z nowego ułatwienia muszą przygotować się na to, że nie będzie to możliwe.

Co ciekawe, nowelizację prawa budowlanego w tym aspekcie partia rządząca zapowiadała już na początku roku. W praktyce jednak cały proces legislacyjny został mocno wydłużony. Projekt zmiany przepisów ostatecznie trafił do Senatu (który naniósł swoje poprawki), ale przed wyborami nie będzie już posiedzenia Sejmu, który mógłby się tymi poprawkami zająć.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że pomysł budowy domów powyżej 70 mkw. bez pozwolenia nie miał specjalnie wielu zwolenników wśród specjalistów. Eksperci obawiali się nadużyć i możliwego chaosu; zwracali uwagę m.in. na to, że organ administracji architektoniczno-budowlanej byłby pozbawiony możliwości wniesienia sprzeciwu po wniesieniu zgłoszenia budowy takiego domu – również w sytuacji, gdy taki sprzeciw byłby uzasadniony.

Polacy będą mogli za to korzystać z darmowych projektów domów

Pewnym pocieszeniem dla inwestorów może być fakt, że mimo iż budowa domów powyżej 70 mkw. jednak nie będzie możliwa, to dostępne będą za to obiecane darmowe projekty domów o metrażu 120, 150 i 180 mkw. Już od października mają zostać udostępnione na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.