Pracodawca idealny? Wystarczy być… fajnym człowiekiem

Gorące tematy Praca Dołącz do dyskusji (55)
Pracodawca idealny? Wystarczy być… fajnym człowiekiem

O jakim szefie marzą Polacy? Okazuje się, że idealny pracodawca nie może być tylko profesjonalistą – również ważne jest to, żeby… po prostu był człowiekiem. Fajnym człowiekiem. Jakie są cechy idealnego pracodawcy?

Portal Monster Polska przeprowadził ankietę wśród pracowników, pytając ich o cechy idealnego pracodawcy. Okazuje się, że – co chyba nie jest specjalną niespodzianką – idealny szef to taki, który ma cechy… idealnego kolegi. Może niekoniecznie kumpla, nie mówiąc o przyjacielu – ale i nie tylko chłodnego profesjonalisty. Jakie są zatem wymagania polskich pracowników względem swoich szefów?

Cechy idealnego pracodawcy ? To proste: wystarczy być dobrym człowiekiem….

…ale jednak najważniejsze jest to, żeby był profesjonalistą i rozumiał specyfikę wykonywanej pracy. Tę cechę spośród wybiera blisko 1/3 ankietowanych – a do wyboru mieli tylko jedną z zalet idealnego szefa:

  • profesjonalny (takiego wyboru dokonało 34,29% osób),
  • wyrozumiały (23,81%),
  • obiektywny (20%),
  • opanowany (9,52%),
  • doświadczony (7,62%),
  • wymagający (4,76%).

Strasznie szkoda, że ankietowani musieli się w swoich wyborach ograniczać, być może test wielokrotnego wyboru (uwielbiany przez każdego studenta, pozdrawiam w tym miejscu swoich wykładowców!) byłby w stanie nieco precyzyjniej pokazać, jaki faktycznie powinien być pracodawca doskonały.

No bo co z tego, że pracodawca będzie doskonale znał meandry swojej branży, i każdą merytoryczną wątpliwość pracownika będzie potrafił rozrysować, rozpisać albo opowiedzieć heksametrem (w zależności od preferencji tegoż pracownika), jeśli nie będzie jednocześnie potrafił tego przekazać w opanowany sposób? Nie wspominając o tym, że trudno być profesjonalistą, nie mając odpowiedniego doświadczenia.

Z drugiej strony, nieco dziwić może niska ocena wymagającego szefa jako szefa dobrego. Choć może źle to ująłem – sam wiem, że samo bycie podwładnym wymagającego szefa nie jest dla pracownika łatwe. Ale z doświadczenia wiem, że gdy taki właśnie szef (niczym Steve Jobs) zachęca do przekraczania własnych, zawodowych granic, co – jeśli lubi się swoją pracę – jest satysfakcjonujące. Inna sprawa, że zachęcać trzeba umieć, a samo wyznaczanie targetów poza granice wyobraźni to jednak trochę za mało, by być pracodawcą na medal.

Wyraźnie natomiast z badania wynika, że cechy idealnego pracodawcy pokrywają się z cechami dobrego kumpla: wyrozumiałego wobec naszych wad i win, opanowanego, gdy trzeba gasić pożary, mądrego nie tylko wiedzą, ale i doświadczeniem.

A Wy macie takiego szefa?