CEDGiF – Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych i Firm każe ci płacić w nadesłanym piśmie?

Gorące tematy Firma Dołącz do dyskusji (1134)
CEDGiF – Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych i Firm każe ci płacić w nadesłanym piśmie?

CEDGiF – Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych i Firm przysłała Ci list, a w nim pismo, w którym w terminie dwóch tygodni nakłania do zapłaty 295 złotych? Nie daj się namówić.

Na początek kilka słów do ludzi odpowiedzialnych za CEDGiF – Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych i Firm

Bo wiemy jak to będzie dalej wyglądało, przerabialiśmy historie takich instytucji jak wasza już kilkunastrokrotnie, swoją drogą połowę tego typu instytucji od tamtego czasu zamknął UOKiK, prokuratura lub po prostu zapadły się pod ziemię. Będziecie straszyć, wymyślać milionowe odszkodowania, wzywać, żądać i domagać się usunięcia tego artykułu. Odpuśćcie sobie, od razu idźcie do sądu albo nie zawracajcie nam głowy. W samej tylko Warszawie mamy dokładnie 27 prawników chętnych by spotkać się z wami na sali sądowej, a następnie złożyć do prokuratury stosowne zawiadomienie. A wszystko dlatego, że rozsyłane przez was pisma w naszej ocenie noszą znamiona oszustwa.

 § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Jak działa CEDGiF – Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych i Firm?

CEDGiF – nie boimy się tego słowa – żeruje na skojarzeniu z CEiDG (centralna ewidencja i informacja o działalności gospodarczej), a więc znanym każdemu przedsiębiorcy rządowemu spisowi działalności gospodarczych prowadzonych przez osoby fizyczne. Przedsiębiorca nie może świadczyć usług, jeżeli nie posiada wpisu do CEiDG. Nie dziwi zatem, że kiedy do jego skrzynki pocztowej trafia list o treści:

ceidgf

Z pisma wynika wprawdzie, że opłata jest fakultatywna, czyli dobrowolna. Że podstawą prawną działania jest regulamin CEDGiF. Że jeśli pieniądze nie zostaną wpłacone we wskazanym terminie, to – czytając uważnie – nic się takiego nie stanie…

Ale tylko, jeśli czyta je sprawny, zaawansowany w boju przedsiębiorca lub prawnik. Osoba, która wprawdzie jest zmuszona do prowadzenia działalności gospodarczej, ale nie jest przesadnie biegła w pismach przypominających urzędowe raczej bez zastanowienia ugnie się przed sprytnie napisanym pismem i przeleje mimo wszystko niezbyt dotkliwą kwotę 295 złotych. Charakter tego pisma wskazuje na oczywisty zamiar doprowadzania do niekorzystnego dla odbiorcy rozporządzenia swoim majątkiem poprzez zasypanie go dość bełkotliwym ciągiem konsekwencji, powoływania się na niedostarczony regulamin oraz ogólnikowe przepisy jakże lakonicznie przytoczonych ustaw.

To nie pierwsza taka sztuczka

Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych i Firm to nie pierwsza taka historia. Wcześniej przedsiębiorcy otrzymywali korespondencję m.in. od cudu o nazwie Centralna Ewidencja o Działalności Gospodarczej (CEODG). Najwyraźniej takie inicjatywy powstają na bardzo krótko, być może rejestrowane przy okazji na tzw. „słupa”, by możliwie szybko osiągnąć rezultat ekonomiczny, a następnie zapaść się pod ziemią.

CEDGiF łączony jest z osobą o nazwisku Konrad Marczyk. Takie przynajmniej informacje figurują w CEiDG (a więc tym „uczciwym” rejestrze) wraz z siedzibą, która znajduje się na pismach wysyłanych do adresatów: ul. Złota 59 (prawdopodobnie wirtualne biuro). Co ciekawe, ten sam Konrad Marczyk łączony jest ze spółką z o. o. (KRS: 0000639133) założoną w tym samym czasie, gdzie siedzibą jest już biurowiec przy ul. Jana Pawła II 27, bez wskazania numeru lokalu.

Tymczasem na stronie cedgif.com.pl, która prawdopodobnie jest witryną Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych i Firm możemy wyczytać, że

Serwis jest własnością firmy Dostawa Przesyłek Krzysztof Jermak, al. Tadeusza Kościuszki 80/82, 90-437 Łódź, Numer NIP 7272799920 Numer REGON 363927939 obsługiwaną przez firmę CHRISTOPHER F SPECIALIST GROUP LTD, 590 Kingston Road, London, United Kingdom, SW20 8DN, Company number 10283658. Klient wyraża zgodę na współpracę z podmiotem zagranicznym. Korespondencje prosimy kierować na Nasz dodatkowy adres korespondencyjny: ul. Złota 59, 00-120 Warszawa lub na email kontakt@cedgif.com.pl

To tak na wszelki wypadek, gdyby jeszcze komuś instytucja wydawała się „wiarygodna”. A najlepsze, że o pismach nie dowiedzielibyśmy się w ogóle, gdyby nie trafiły także do współpracującej z nami… kancelarii adwokackiej. Wysyłać takie pisma adwokatowi… To chyba świadczy o wyjątkowym tupecie, pazerności lub braku instynktu samozachowawczego.

Zachęcamy do poinformowania o tego rodzaju pismach znajomych prowadzących działalność gospodarczą. Wydaje nam się bowiem, że tego typu model „biznesowy” jest niestety dość skuteczny.