W Warszawie otwiera się Central Perk z serialu Przyjaciele. To super pomysł, ale prawnicy Warner Bros. się wkurzą

Gorące tematy Technologie Dołącz do dyskusji (77)
W Warszawie otwiera się Central Perk z serialu Przyjaciele. To super pomysł, ale prawnicy Warner Bros. się wkurzą

Czy lubicie serial Przyjaciele? Ja uwielbiam i najwyraźniej nie jestem w tym poglądzie osamotniona, gdyż jedna z zapalonych fanek serialu postanowił otworzyć Central Perk Warszawa. 

Central Perk to kultowa knajpka dla fanów serialu Friends, gdyż tytułowi bohaterowie spędzili w niej dobre kilkanaście (może kilkadziesiąt) godzin czasu antenowego. Stała się powszechnie rozpoznawanym tłem wydarzeń, które z rozbawieniem przez 10 lat śledzili telewidzowie na całym świecie.

Przyjaciół uwielbiam do tego stopnia, że pewnego razu zostałam nawet obdarowana dziesięciopakiem z odcinkami na DVD. I wracam sobie do tej produkcji mniej lub bardziej regularnie. Po prostu – świetnie się czuję z ich bohaterami na ekranie telewizora, a żarty Chandlera Binga bawią nawet pomimo tego, że znam je na pamięć.

Central Perk Warszawa

Najwyraźniej z podobnego założenia wyszła Pani Monika Adamiak, która postanowiła tę sympatyczną atmosferę Central Perk (ciekawe czy rozpoczęły się już poszukiwania Gunthera) odwzorować w Warszawie. Wystrój i logo kawiarni mają być identyczne jak w przypadku serialowego pierwowzoru, a w wywiadzie udzielonym dla NaszegoMiasta pojawiają się nawet ambitne marzenia o ściągnięciu na otwarcie którejś z gwiazd sitcomu.

Pani Moniko, Pani pomysł bardzo mi się podoba i przysięgam uroczyście, że będę Pani regularną klientką, ale proszę o „chwilę dla prawnika” zanim być może pochopnie wyda Pani spore pieniądze na urządzenie lokalu. Central Perk to zastrzeżony znak towarowy, do którego prawa posiada Warner Bros. Entertainment Inc. A w zasadzie dwa znaki towarowe – jeden z nich obejmuje właśnie nazwę i logo kawiarni, a drugi wystrój lokalu.

Czy to przekreśla marzenia Pani Moniki o serialowej knajpce? Nie, ponieważ Warner Bros. posiadający prawa do marki generalnie udostępnia je na zasadzie franczyzy (m.in. w kilku miejscach w Wielkiej Brytanii). Jednakże tam porozumienia zawierane były z dużym rynkowym graczem na poziomie naszego Costa Coffee i niewykluczone, że w warszawskim wypadku, bez wsparcia odpowiedniego doświadczenia i zaplecza finansowego zadanie może się niestety nie udać.

A może Warner Bros. przymknie oko na niewielką kawiarenkę w Warszawie? Jest to oczywiście możliwe, choć taki sposób myślenia wydaje się niezwykle krótkowzroczny. Wiadomo, że Central Perk nieoficjalnie powstał na przykład w Chinach, jednakże Chińczycy generalnie prezentują dość liberalne podejście do problemu własności intelektualnej i przemysłowej.

Pozostaje jeszcze wariant toruński, gdzie z powodzeniem funkcjonuje inspirowany Przyjaciółmi Central Cofee Perks, no ale niestety cena kompromisu  jest aż nazbyt widoczna – podobieństwa są rozczarowująo niedostrzegalne.

W pamięci mam jeszcze, choć niestety nie jestem w stanie odszukać źródeł (prawdopodobnie czytałam o tym jeszcze w prasie drukowanej) historię przedsiębiorcy, który na początku XXI wieku rozpoczął uruchamianie sieci kawiarni wzorowanych na Central Perk. Reakcja Warner Bros. była błyskawiczna.

Mam nadzieję, że nie zabiłam tym wpisem (także swoich własnych) marzeń. Jeżeli prowadzisz firmę albo też zastanawiasz się nad jej założeniem i  chcesz żeby ktoś w podobny sposób zrujnował Twoje marzenia (ale może uratował portfel) zapraszamy do kontaktu pod adresem kontakt@bezprawnik.pl, gdzie będziesz mógł prześwietlić swój biznesplan pod kątem zgodności z prawem.

Fot. tytułowa: Materiały promocyjne Friends