Ponad 15 tys. zł za metr kwadratowy. Takie są ceny ponad połowy mieszkań deweloperskich w Warszawie i Krakowie

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Ponad 15 tys. zł za metr kwadratowy. Takie są ceny ponad połowy mieszkań deweloperskich w Warszawie i Krakowie

Ceny nieruchomości utrzymują się na wysokim poziomie – zwłaszcza w dużych miastach. Dotychczas znalezienie mieszkania w niższym budżecie (nawet jeśli chodziło o lokal od dewelopera) było jednak możliwe; wystarczyło zazwyczaj wybrać mniej atrakcyjną lokalizację. Teraz znalezienie tańszego mieszkania z rynku pierwotnego stało się ekstremalnie trudne; na przykład w Warszawie i Krakowie cena powyżej 15 tys. zł za mkw. dotyczy już ponad połowy lokali od deweloperów.

Ceny mieszkań w Warszawie przebijają 15 tys. zł za mkw.

Za ile obecnie można kupić mieszkanie od dewelopera w Warszawie? Z danych bigdata.rynekpierwotny.pl wynika, że w przypadku 58 proc. nieruchomości znajdujących się w ofercie deweloperów w lutym 2024 r. cena za mkw. była wyższa niż 15 tys. zł. W przedziale 12-15 tys. zł za mkw. znajdowało się 33 proc. nieruchomości. Zaledwie 7 proc. – w przedziale 10-12 tys. zł za mkw., natomiast w przedziale 9-10 tys. zł za mkw. – jedynie 2 proc. Jednocześnie w ofertach deweloperów nie było nieruchomości tańszych niż 9 tys. zł za mkw.

Jeszcze gorsza sytuacja jest w Krakowie. W przypadku 53 proc. mieszkań cena za mkw. jest wyższa niż 15 tys. zł; jednocześnie w przedziale 12-15 tys. zł za mkw. znajdowało się aż 40 proc. mieszkań, w przedziale 10-12 tys. zł – 5 proc., a w przedziale 9-10 tys. zł – skromny 1 proc.

W pozostałych dużych miastach sytuacja wygląda nieco lepiej; na przykład w Trójmieście można było kupić mieszkanie w cenie do 9 tys. zł za mkw. (14 proc. mieszkań z ofercie); sporo było też lokali w przedziale 9-12 tys. zł za mkw. (23 proc.). Z kolei w Poznaniu było bardzo mało mieszkań w cenie do 9 tys. zł za mkw. (2 proc.), natomiast 15 proc. stanowiły lokale ze stawką 9-10 tys. zł za mkw., a 31 proc. – ze stawką 10-12 tys. zł za mkw. W najlepszej sytuacji byli natomiast kupujący w Bydgoszczy i Olsztynie. W przypadku pierwszego z wymienionych miast aż 40 proc. lokali w ofercie deweloperów było wystawionych ze stawką do 9 tys. zł za mkw.; w Olsztynie – aż 52 proc. lokali.

Okolice aglomeracji mogą być niekiedy jedynym rozwiązaniem

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na strukturę cenową mieszkań w ofercie deweloperów, jeśli chodzi o okolice poszczególnych miast. Na przykład w okolicach Warszawy 28 proc. lokali miało stawkę ofertową do 9 tys. zł za mkw.; w okolicach Krakowa – aż 57 proc. Z kolei w okolicach Wrocławia było to już 81 proc. nieruchomości, Łodzi – 98 proc., a 100 proc. – w okolicach Bydgoszczy i Lublina. Tym samym dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem będzie zakup mieszkania w okolicach dużego miasta – zwłaszcza że ceny są znacznie bardziej przystępne.