Osoby, które planują przejście na emeryturę w najbliższym czasie, powinny zwrócić uwagę na kilka czynników. Warto wziąć te kwestie pod uwagę, jeśli zależy im na wyższym świadczeniu. Regionalny rzecznik prasowy ZUS wskazuje, co dobrze byłoby uwzględnić przed złożeniem wniosku o przejście na emeryturę.
Co przed złożeniem wniosku o emeryturę? Rzecznik ZUS tłumaczy
Co do zasady, aby móc przejść na emeryturę, należy osiągnąć wiek emerytalny – czyli odpowiednio 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Nie zawsze opłaca się jednak składać wniosek tuż po urodzinach; warto też pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach. Co radzi w tej kwestii regionalny rzecznik prasowy województwa opolskiego ZUS Sebastian Szczurek?
Po pierwsze, wniosek o przejście na emeryturę warto złożyć w drugiej połowie roku. Od początku czerwca każdego roku ZUS przeprowadza waloryzację składek na koncie ubezpieczonych, dzięki czemu świadczenie – już po waloryzacji – jest wyliczane od wyższej podstawy. Tym samym jeśli przyszły emeryt wstrzyma się z wnioskiem do co najmniej lipca, jest duża szansa, że jego świadczenie emerytalne będzie zauważalnie wyższe.
Rzecznik wskazuje też, że nadmierny pośpiech przy złożeniu wniosku może mieć też dodatkowe konsekwencje. Jeśli np. przyszły emeryt złoży wniosek wcześniej niż miesiąc przed datą urodzenia, to otrzyma decyzję odmowną; konieczne będzie złożenie wniosku ponownie, już w stosownym terminie.
Oprócz tego Szczurek zaznacza, że osoby chcące przejść na emeryturę nie powinny czekać z rozwiązaniem umowy o pracę do ostatniego dnia miesiąca. Jak zaznacza,
Jeśli spełniasz warunki do otrzymania emerytury i umowę o pracę rozwiążesz ostatniego dnia miesiąca i nawet tego samego dnia złożysz świadectwo pracy to wypłata emerytury nastąpi dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę, a więc od kolejnego miesiąca. Jeżeli jednak rozwiążesz umowę jeden lub dwa dni wcześniej i złożysz w ZUS wniosek o wypłatę emerytury oraz świadectwo pracy w miesiącu rozwiązania stosunku pracy, to emerytura będzie wypłacana od tego właśnie miesiąca, w którym składasz wniosek.
Przed złożeniem wniosku najlepiej jednak porozmawiać z doradcą
Są to oczywiście rady dość ogólne, kierowane do wszystkich przyszłych emerytów. Nie należy jednak zapominać, że zawsze najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się na spotkanie z doradcą emerytalnym z ZUS. Specjalista nie tylko wytłumaczy wszystkie niezbędne kwestie, ale też przygotuje symulacje wysokości świadczenia w różnych wariantach, dzięki czemu przyszły emeryt będzie mógł porównać, jak praca rok czy dwa lata dłużej wpłynęłaby na wysokość jego emerytury.