Cwaniakowanie na Allegro niesie konsekwencje. Netflix wycofuje pierwszy darmowy miesiąc z Polski

Gorące tematy Technologie Zakupy dołącz do dyskusji (208) 20.03.2019
Cwaniakowanie na Allegro niesie konsekwencje. Netflix wycofuje pierwszy darmowy miesiąc z Polski

Jakub Kralka

Serwis internetowy Netflix zdecydował się na usunięcie opcji bezpłatnego okresu testowego dla nowych użytkowników usługi.

Decyzja popularnego serwisu strumieniującego filmy i seriale zapadła w związku z [i tutaj jakieś korporacyjne wyjaśnienie o spełnianiu marzeń i świecie bez wojen]. W rzeczywistości jednak nie należy mieć złudzeń – cwaniakowanie na Allegro rozmaitych „przedsiębiorców” w końcu zaowocowało burzliwymi konsekwencjami.

Proceder tego typu był opisywany na łamach Bezprawnika już trzy lata temu. Darmowe konta Netflix z Allegro wprawdzie nie były darmowe, ale były za pół-darmo – nawet od 6 złotych miesięcznie. Przedsiębiorca dzielił konto Netflix na 5 subkont, a po czym osobno odsprzedawał do nich dostęp. Oczywiście płacenie generalnie nie mieści się w cwaniackiej naturze, więc bardzo często „byznesmen” zakładał konta testowe w miesięcznym darmowym okresie próbnym. Wyrobienie nowej karty debetowej jest bowiem procederem stosunkowo prostym.

Netflixowi najwyraźniej skończyła się cierpliwość

Netflix słynie z tego, że jest jednym z najbardziej przyjaznych użytkownikowi serwisów na świecie. Administratorzy serwisu wielokrotnie podkreślali, że fakt kupowania konta na przykład przez kilku znajomych, którzy dzielą się dostępem, aż tak mocno nie godzi w ich interesy i poczucie sprawiedliwości.

Nie byli jednak gotowi na starcie z homo polacus allegrus, czyli człowiekiem, który wierzy, że jeśli coś jest za darmo, to głupotą byłoby z tego nie skorzystać. Chytra baba z Radomia, wersja cyfrowa. Statystyki zresztą od jakiegoś czasu alarmowały, że 50 tysięcy kont na polskim Netfliksie to konta pirackie.

Czy decyzja Netflix jest słuszna? Jak ustalił Spider’s Web, nie jest to decyzja ostateczna. Serwis sobie testuje. Moim wniosek płynący z testów będzie taki, że Polacy nie zasługują na prokonsumenckie podejście – kto miał subskrybować Netfliksa, ten już dawno subskrybuje (lub przestał), zaś dla całej reszty system darmowych testów posłużył jako furtka do obchodzenia opłat witryny.

Najbardziej nie szkoda mi w tej całej historii tych wszystkich pomysłowych sprzedawców z Allegro, którzy zbudowali swój model biznesowy na sprzedawaniu ludziom darmowych okresów próbnych. Z dnia na dzień cały domek z kart runął.