Cyfra+ bezprawnie podwyższyła opłaty abonentom, teraz naprawi swoje błędy

Zakupy dołącz do dyskusji 16.04.2015
Cyfra+ bezprawnie podwyższyła opłaty abonentom, teraz naprawi swoje błędy

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Na początku 2012 roku operator cyfrowej telewizji satelitarnej platforma Cyfra+ poinformowała swoich abonentów o wprowadzeniu podwyżek. Abonenci, którzy nie zaakceptowali podwyżek mogli zerwać umowę. Takie postępowanie nie spodobało się UOKiK.

Każdy z abonentów dowolnej usługi ma prawo sądzić, że do końca obowiązującej obydwie strony umowy opłata za usługę będzie płacił tyle, ile przewidują zapisy, lub mniej, jeśli taka oferta zostanie mu przedstawiona. Jeśli jednak operator jednostronnie zmienia warunki umowy w trakcie jej trwania, to działa na szkodę konsumenta, przez co naraża się na konsekwencje prawne.

Badając zmiany wprowadzane jednostronnie przez platformę Cyfra+ UOKiK stwierdził, że zostało naruszone prawo i wszczął postępowanie wobec operatora w listopadzie 2013 roku. Postępowanie wykazało, że zmiana umowy w czasie jej trwania była niekorzystna dla abonentów nie tylko z finansowego punktu widzenia, ale w przypadku, gdy rozwiązywał on umowę, musiał dodatkowo stracić czas na znalezienie nowego operatora, opłacić nowy abonament, wydzierżawić lub zakupić dodatkowy sprzęt, wpływało to także na jego samopoczucie.

Operator NC+, będący połączeniem cyfrowych platform telewizyjnych Cyfra+ i N, zgodził się na zadośćuczynienie wszystkim abonentom, którzy wtedy zostali poszkodowani, a nadal korzystają z usług platformy. W ramach przeprosin będą oni mogli skorzystać z dodatkowych usług, otrzymać bogatsze pakiety kanałów, lub dokonać wymiany dekodera na sprzęt lepszej klasy i o większych możliwościach.

W przypadku, gdy operator zmienia warunki umowy na mniej korzystne w rozumieniu abonenta dowolnej platformy telewizji satelitarnej, kablowej, czy internetu, a także telefonicznego, może dochodzić swoich praw, kontaktując się z Biurami Obsługi Klienta, lub wystąpić na drogę sądową, jeśli interwencja w BOK zawiedzie. Jeśli macie jakiekolwiek problemy z dochodzeniem swoich praw, lub nie czujecie się na siłach, by walczyć z tymi instytucjami samodzielnie, to zgłoście się do naszych prawników, którzy są dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl, z chęcią doradzą i pomogą nawet w najtrudniejszych sprawach.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com