Czy składać jeszcze PIT-2? MF publikuje przewodnik po oświadczeniu i odpowiada na pytania

Finanse Podatki Praca Dołącz do dyskusji (40)
Czy składać jeszcze PIT-2? MF publikuje przewodnik po oświadczeniu i odpowiada na pytania

Czy składać PIT-2? Czy jeszcze jest to możliwe? A co, jeśli ktoś już składał oświadczenie, ale – u poprzedniego pracodawcy? Pracownicy wciąż mają dużo pytań dotyczących oświadczenia PIT-2. MF wydało kolejny przewodnik.

Czy składać jeszcze PIT-2?

O oświadczeniu PIT-2 najgłośniej było w pierwszych dniach roku. Chodzi o oświadczenie pracownika, upoważniające jego pracodawcę do pomniejszenia zaliczki za dany miesiąc o kwotę zmniejszającą podatek. Od tego roku jest to miesięcznie kwota 425 zł – na co wpływ ma zwiększona kwota wolna od podatku. O taką kwotę jednak – jeśli ktoś nie złożył PIT-2 – mogą pomniejszyć się wynagrodzenia w trakcie roku. Z tego względu pracownicy próbują się dowiedzieć, czy składać jeszcze PIT-2 i czy w ogóle jest to możliwe.

Na to pytanie teoretycznie można znaleźć odpowiedź w przewodniku po PIT-2, jaki opublikowało wczoraj Ministerstwo Finansów. Jak czytamy,

Zasadniczo PIT-2 składa się raz, zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy, tj. przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia. Nie ma jednak przeszkód (przepisy tego nie wykluczają), aby pracodawca przyjął i stosował to oświadczenie w dowolnym momencie roku. Nie będzie to skutkowało negatywnymi konsekwencjami ani dla pracodawcy, ani dla pracownika.

Teoretycznie zatem złożenie PIT-2 w tym momencie jest możliwe – mimo że nie ma jeszcze przepisów, które zapowiadało MF, dotyczące właśnie zmiany zasad składania PIT-2.

Niektórzy już złożyli, ale zapomnieli – nie muszą się zatem o nic martwić

Warto jednocześnie pamiętać, że wielu pracowników złożyło już PIT-2 – przy rozpoczęciu pracy u danego pracodawcy. Te osoby nie muszą składać oświadczenia ponownie. Jak sprawdzić, czy złożyło się PIT-2? Można zapytać o to w wydziale naliczania płac czy u księgowej. Ewentualnie – sprawdzić dokładnie pasek wynagrodzeń i zweryfikować, czy została tam naliczona i odliczona kwota zmniejszająca podatek.

Część pracowników nie może jednak złożyć PIT-2 lub powinna wycofać oświadczenie

Należy też mieć świadomość, że pracownicy pracujący na kilku etatach, pracujący emeryci czy przedsiębiorcy nie mogą złożyć PIT-2 – oświadczenie można złożyć tylko osiągając przychody z jednej pracy na etacie. Analogicznie – osoby, które do tej pory pracowały na etacie, ale np. zaczęły prowadzić dodatkowo działalność gospodarczą (nawet jeśli jest opodatkowana skalą), powinny wycofać oświadczenie PIT-2. W innym wypadku pomniejszanie zobowiązania podatkowego będzie następować z więcej niż jednego źródła, co poskutkuje koniecznością dopłaty podatku za cały rok.

Jeśli ktoś nie złożył PIT-2, to jeszcze nic straconego – ulga nie przepadnie

MF przypomina też, że nawet jeśli ktoś nie złożył PIT-2, to wprawdzie co miesiąc otrzyma mniej na rękę (pracodawca nie będzie pomniejszał zaliczek na podatek o 425 zł), jednak ulga nie przepada. W takiej sytuacji pracownik składając zeznanie roczne, pomniejszy podatek o całą kwotę (5100 zł).

Z przewodnikiem po PIT-2 autorstwa MF można zapoznać się na tej stronie.