Rusza trzecia odsłona rządowego programu, w ramach którego można otrzymać nawet 69 tys. zł dopłaty

Państwo Środowisko Dołącz do dyskusji
Rusza trzecia odsłona rządowego programu, w ramach którego można otrzymać nawet 69 tys. zł dopłaty

Właśnie ruszyło zbieranie wniosków o dopłaty na termomodernizację i ogrzewanie domu. Teoretycznie w ramach nowej odsłony programu Czyste Powietrze 2022 można otrzymać całkiem sporo, jednak widełki wysokie nie są. Oto, kto może liczyć na pieniądze.

25 stycznia ruszył nabór wniosków do trzeciej części rządowego programu walki ze smogiem. Dotacje będzie można dostać na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację swojego domu.

Górna granica jeśli chodzi o trzecią część programu jest dość wysoka – przewidziano bowiem dotację do 69 tys. zł (przy 90 proc. kosztów kwalifikowanych).

Jak się załapać na takie pieniądze? Niestety, nie jest łatwo. Przeciętny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego musi bowiem wynieść nie więcej niż 900 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych lub 1260 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych.

Dopuszczone do otrzymania dotacji będą jednak osoby otrzymujące zasiłki – w tym stałe, okresowe, rodzinne lub też lub specjalne zasiłki opiekuńcze.

Dokumenty do złożenia wniosku są dostępne na rządowej stronie programu Czyste Powietrze, która niestety ostatnio przeżywa oblężenie i może dość opornie się otwierać.

Program „Czyste powietrze” ruszył w 2018 roku i ma być realizowany łącznie przez 10 lat. Jego zasadniczy cel to wspieranie wymiany przestarzałych pieców grzewczych (znanych jako „kopciuchy”) na te bardziej ekologiczne. Wszystko po to, aby walczyć ze smogiem.

Jak podaje rząd, dotychczas w ramach programu  złożono ponad 384 tys. wniosków na łącznie 6,45 mld zł dofinansowania. Najwięcej wniosków składają mieszkańcy Śląska.

Program Czyste powietrze w 2022. Słuszna droga?

Ktoś powie, że trzecia odsłona programu „Czyste powietrze” to trochę prezent dla elektoratu partii rządzącej. Faktycznie, niełatwo załapać się w te widełki klasie średniej. Z drugiej strony to właśnie mniej zamożne osoby ogrzewają się „kopciuchami” – i mają problemy z zapewnieniem sobie alternatywnych źródeł ogrzewania. To zwłaszcza duży problem obecnie, w czasach rekordowych cen gazu oraz prądu.

Kłopot w tym, że wchodzimy w kolejny rok obowiązywania i rozszerzania programu, a nasze miasta ciągle są na szczycie najbardziej zanieczyszczonych ośrodków świata. No ale nie od razu Kraków odsmogowano, jak chciałoby się powiedzieć.

Tymczasem władze zapowiadają, że można się spodziewać kolejnych edycji „Czystego Powietrza”. Również dla mieszkańców bloków.

„Niebawem szansę na wymianę „kopciucha” z dotacją będą mieli również mieszkańcy budynków wielorodzinnych, dla których przygotowujemy nowy program o zasięgu ogólnopolskim” – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.