Darowizny dla powodzian także trzeba odpowiednio rozliczyć. Ale MF zapowiada udogodnienia dla darczyńców

Podatki Społeczeństwo Środowisko Dołącz do dyskusji
Darowizny dla powodzian także trzeba odpowiednio rozliczyć. Ale MF zapowiada udogodnienia dla darczyńców

Polacy jak zwykle okazali wielkie serce poszkodowanym w powodzi osobom. Zbiórki darów dla powodzian są organizowane w całym kraju, a do akcji pomocy osobom na zalanych terenach chcą włączyć się także wszelkiego rodzaju instytucje i firmy. Eksperci przypominają, że darowizny dla powodzian również podlegają rozliczeniu podatkowemu, jednak Ministerstwo Finansów przygotowało na tę okazję specjalny projekt rozporządzenia.

Darowizny dla powodzian podlegają rozliczeniu na zasadach ogólnych

Eksperci podkreślają, że darczyńcy, którzy zdecydowali się na wysłanie darowizn dla powodzian, powinni odliczyć je na zasadach ogólnych, przewidzianych w ustawie o PIT i CIT. Mówił o tym dla serwisu Prawo.pl Daniel Więckowski, doradca podatkowy, partner w LTC:

Nie ma specjalnych rozwiązań podatkowych dotyczących darowizn związanych z powodzią. Przedsiębiorcy nie mogą zaliczyć darowizn do kosztów uzyskania przychodu. Warto natomiast, by Ministerstwo Finansów rozważyło wprowadzenie takich rozwiązań, na wzór przepisów związanych z pomocą Ukrainie i przeciwdziałaniem Covid-19.

Co ważne, przekazywanie darowizny powinno być poparte jej odpowiednią dokumentacją. Może być to dowód wpłaty na rachunek bankowy, a w przypadku darowizn innych niż pieniężne dokument, z którego wynika wartość tego typu darowizny. Z doniesień wynika, że Ministerstwo Finansów może jeszcze wprowadzić jakiś rodzaj udogodnień i usprawnień podatkowych dla darczyńców. Eksperci apelują do członków rządu, aby wsłuchiwali się w apele osób, które chcą pomóc powodzianom. Również Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział prace mające usprawniać proces pomocy osobom poszkodowanym.

Przedsiębiorcy, którzy przekazują darowizny, nie będą mogli wrzucić ich w koszty, niezależnie od tego, czy przekazują tylko pieniądze, czy również towary i przedmioty.

Ministerstwo Finansów wprowadziło zerowy VAT na darowizny

Zerowa stawka VAT obejmuje dostawy towarów i świadczenie usług na rzecz:

  • organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie,
  • Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
  • jednostek samorządu terytorialnego,
  • podmiotów leczniczych w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 799).

Ministerstwo Finansów w poniedziałkowym projekcie rozporządzenia wprowadziło zerową stawkę VAT na darowizny, która ma obowiązywać do końca 2024 roku. Jednak przedstawiciele MF przypominają, że aby skorzystać z zerowej stawki, konieczne jest zawarcie pisemnej umowy pomiędzy podmiotem i podatnikiem. Dzięki spisaniu umowy jasno i klarownie przedstawiony powinien być cel darowizny, czyli pomoc powodzianom. Tego typu wymogi mają zapewnić także szczelność systemu VAT.