Czy dentysta może odmówić leczenia osobie niezaszczepionej?

Zdrowie Dołącz do dyskusji (127)
Czy dentysta może odmówić leczenia osobie niezaszczepionej?

Czy dentysta może odmówić leczenia osobie niezaszczepionej? Problem z dostępem do stomatologa zgłasza coraz więcej osób niezaszczepionych. Oczywiście w ich opinii odmowa jest niedopuszczalna. Jak jest naprawdę?

Niezaszczepieni z wyboru zapłacą za leczenie

W gabinetach stomatologicznych albo ortodontycznych coraz częstsze jest pytanie o szczepienie przeciwko Covid-19. Wielu dentystów i ortodontów odmawia leczenia osobom niezaszczepionym albo dolicza dodatkową opłatę za usługę dla takich osób. Tłumacza to albo troską o własne zdrowie, albo koniecznością specjalnego, dodatkowego przygotowania się do takiej wizyty. Lecząc osobę niezaszczepioną, korzystają z dodatkowych środków ostrożności, np. kombinezonów, maseczek.

Czy taka praktyka jest zgodna z prawem? Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę dużo zależy od rodzaju gabinetu, jeżeli korzystamy z usług prywatnych, każdy lekarz może swobodnie decydować o tym, kogo przyjmie na wizytę, a kogo nie. Trochę inaczej sytuacja wygląda w gabinetach świadczących usługi w ramach umowy z NFZ.

Dentysta może odmówić leczenia osobie niezaszczepionej

Zarówno lekarze przyjmujący prywatnie, jak i w ramach NFZ mogą powołać się na art. 38 ust. 1 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Zgodnie z jego brzmieniem lekarz może nie podjąć lub odstąpić od leczenia pacjenta o ile nie zachodzi przypadek, o którym mowa w art. 30, czyli gdy zwłoka w udzieleniu świadczeń mogłaby narazić pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia. Fakt odstąpienia musi jedynie uzasadnić i odnotować w dokumentacji medycznej.

Lekarz ma więc prawo do odmowy podjęcia leczenia, dyskusyjny może być jedynie powód tej odmowy. Tak naprawdę brak szczepienia jest podstawą mocno dyskusyjną i dość świeżą trudno więc jednoznacznie stwierdzić, jak mógłby zostać oceniony z punktu widzenia etyki lekarskiej czy Rzecznika Praw Pacjenta.

Na ten moment wiele zależy od gabinetu i przyjmującego w nim dentysty lub ortodonty. Trudniej odmówić oczywiście lekarzom pracującym w publicznych przychodniach i gabinetach. Osoba ubezpieczona musi mieć zapewniony dostęp do leczenia. W wielu gabinetach zgodę musi wyrazi na to przełożony. Pozostaje również możliwość skargi do Rzecznika Praw Pacjentów. Fakt odmowy leczenia nie jest jednak niezgodny z prawem. Warto o tym pamiętać.