Do kiedy PIT w 2020 roku? Znamy nowe terminy rozliczeń

Podatki Dołącz do dyskusji (30)
Do kiedy PIT w 2020 roku? Znamy nowe terminy rozliczeń

Zamknięcie roku podatkowego to jedna z ważnych stałych rzeczy w życiu. Niestety wiąże się z tym konieczność złożenia deklaracji podatkowej. Do kiedy rozliczyć PIT w 2020 roku?

W tym roku czeka nas wiele zmian w zasadach rozliczania się z fiskusem. Oprócz wprowadzenia nowych ulg, takich jak ulga za złe długi, w 2020 r. nastąpiła zmiana dotychczasowych terminów rozliczeń z fiskusem. Okazuje się, że pośpiech nie jest wskazany.

Do kiedy rozliczyć PIT-36 w 2020 roku?

Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów najpopularniejszą deklarację PIT-36 należy złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 r. Oznacza to, że nie ma potrzeby się spieszyć. Deklaracje złożone przed tą datą będą liczone jako złożone w dniu 15 lutego. To bardzo istotna zmiana. Zgodnie z przepisami urząd skarbowy ma 45 dni na zwrot nadpłaty podatku. Wcześniejsze zapisy nie były zbyt precyzyjne. Określały jedynie, że podatnik ma się rozliczyć z fiskusem do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Po uściśleniu przepisów wcześniejsze złożenie PITu nie przyniesie korzyści innych niż święty spokój. Przy czym złożenie to zbyt starodawne powiedzenie. Od zeszłego roku świetnie działa Twój e-PIT. Usługa zrewolucjonizowała rozliczenia z fiskusem. W tym roku będzie działała na tych samych zasadach – w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia należy zaakceptować bądź odrzucić deklarację w ministerialnym portalu.

Do kiedy rozliczyć PIT-28 w 2020 roku?

Zmienia się termin rozliczenia PIT-28 – zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W tym roku można go złożyć od 15 lutego do 2 marca 2020 r. Co ważne, należy pamiętać, że 1 stycznia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 2019 r. w sprawie wzorów zeznań, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Rozporządzenie wprowadza nowe wzory formularzy.

Twój e-PIT w tym roku nadal działa. Niestety nie dla przedsiębiorców

Przypomnijmy, że teraz to pracownicy urzędów skarbowych sami przygotowują deklarację podatkową za podatnika. Korzystają w tym celu z dokumentów, które pracodawcy muszą im dostarczać do końca stycznia każdego roku. Niemniej jednak podatnicy nadal muszą otrzymać PIT-11 od pracodawcy do końca lutego. Jest to jedna z nielicznych pozytywnych rzeczy, które można powiezieć o naszej organizacji podatków. Jak wiemy Polska ma najgorszy system podatkowy w Europie. A teraz Ministerstwo Finansów dołożyło kolejną cegiełkę i poinformowało, że od 15 lutego w usłudze Twój e-PIT będą dostępne zeznania podatkowe przygotowane przez urzędy skarbowe. Będą to PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38. Niestety PIT-36 i PIT-28 swoim zakresem nie będzie dotyczyć przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.