PLL LOT wprowadza nową opłatę. Ma wspomóc działania proekologiczne

Środowisko Zakupy Dołącz do dyskusji (70)
PLL LOT wprowadza nową opłatę. Ma wspomóc działania proekologiczne

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że linie lotnicze co jakiś czas podnoszą ceny usług lub wprowadzają całkowicie nowe opłaty. Pomysł PLL LOT może jednak mimo wszystko zaskakiwać. Linia zdecydowała, że pasażer będzie miał możliwość uiścić… dobrowolną opłatę ekologiczną. Uzyskane w ten sposób środki mają zostać przeznaczone na działania proekologiczne. 

Dobrowolna opłata ekologiczna? Linie lotnicze próbują zachęcić pasażerów do uciszania własnych sumień

Jak już wiadomo, samolot nie należy do najbardziej ekologicznych środków transportu. Pod względem emisji CO2 jest zdecydowanie najbardziej szkodliwy dla środowiska. Świadomość tego muszą mieć także same linie lotnicze.

O ile jednak do tej pory rzadko poruszano ten temat, o tyle obecnie coraz więcej osób uświadamia sobie, że podróż samolotem może i jest szybka i przyjemna, ale niekoniecznie ekologiczna. To może z kolei spowodować, że część osób postanowi świadomie poszukać alternatywy i zrezygnować z samolotu np. na rzecz pociągu. Jak łatwo się domyślić, nie leży to w interesie linii lotniczych.

Ciekawe rozwiązanie proponuje jednak PLL LOT. Dobrowolna opłata ekologiczna, która jest wprowadzana przez linie, ma pomóc w działaniach na rzecz zrównoważenia skutków emisji CO2 przez samoloty. Pomysł jest o tyle interesujący, że zainteresowany tym pasażer będzie mógł też – przy pomocy specjalnego kalkulatora umieszczonego na stronie linii – obliczyć ślad węglowy swojego lotu. Dobrowolna opłata ekologiczna ma na celu zniwelowanie skutków emisji gazów cieplarnianych przez samolot na tej trasie. Pasażer, który zdecyduje się na jej przekazanie (może przy okazji kupowania biletu na lot wpłacić tyle, ile chce) wesprze tym samym Leśne Gospodarstwa Węglowe. To inicjatywa, która ma na celu zwiększenie ilości wychwytywanego CO2 przez polskie lasy.

Samoloty nie przestaną latać ze względu na klimat. Ale linie lotnicze muszą zastanowić się, co mogą zrobić

Nie ulega wątpliwości, że świadomość społeczna na temat zmian klimatycznych i wpływu działalności człowieka na środowisko rośnie. Już teraz wiele przyłącza się do inicjatyw ekologicznych. Gorzej, jeśli charakter podstawowej działalności przedsiębiorstwa przeczy trosce o środowisko. Takie firmy już wkrótce mogą mieć potężne problemy z prowadzeniem skutecznej komunikacji i wykreowaniem wiarygodnego wizerunku. Wśród nich znajdą się bez wątpienia linie lotnicze. Nie dziwi zatem, że rodzą się takie pomysły jak właśnie dobrowolna opłata ekologiczna, która uciszy sumienia i przewoźnika, i pasażerów. Dodatkowo zresztą linie lotnicze wprowadzają też inne rozwiązania, w tym m.in. optymalizacje tras lotów. Wydaje się, że takie zabiegi będą konieczne. Wprawdzie samoloty nie przestaną latać ze względu na zmiany klimatyczne, ale za to może spaść liczba rejsów, a co za tym idzie – linie lotnicze będą musiały ze sobą mocno konkurować. I to niekoniecznie cenami, a właśnie działaniami proekologicznymi.