Można otrzymać nawet 900 zł dofinansowania do ferii zimowych, ale trzeba spełnić dwa warunki

Codzienne Dołącz do dyskusji
Można otrzymać nawet 900 zł dofinansowania do ferii zimowych, ale trzeba spełnić dwa warunki

Już niedługo rozpoczną się kolejne ferie zimowe – uczniowie z pierwszych czterech województw (chodzi o dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie) rozpoczną ferie już 15 stycznia. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że część rodziców może ubiegać się o dofinansowanie do ferii zimowych swoich dzieci – choć trzeba przyznać, że jest to stosunkowo wąska grupa osób.

Dofinansowanie do ferii zimowych dla dzieci w 2024 r.

15 stycznia 2024 r. rozpocznie się pierwsza tura ferii zimowych; ostatnia, czwarta, zakończy się 25 lutego (kolejnego dnia do szkoły będą musieli powrócić uczniowie z województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego).

Rodzice, którzy chcą zabrać swoje dzieci na wyjazd podczas ferii (lub wysłać je na kolonie) nie będą mogli liczyć na bon turystyczny; termin zakończenia płatności tym bonem zakończył się 31 marca 2023 r. Warto jednak wiedzieć, że część rodziców nadal może ubiegać się o dofinansowanie do ferii zimowych dla swoich dzieci – Fundacja „Szansa dla Gmin” ogłosiła program dopłat do wypoczynku dzieci i młodzieży podczas przyszłorocznych ferii. Aby móc jednak ubiegać się o dofinansowanie, trzeba spełnić dwa warunki. Po pierwsze – dopłata może być przyznana jedynie dzieciom rolników objętych rolniczym systemem ubezpieczenia społecznego, ponieważ wypoczynek zimowy jest finansowany ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Po drugie, dopłata przysługuje wyłącznie w sytuacji, gdy dziecko urodziło się pomiędzy 1 stycznia 2008 r. a 31 grudnia 2019 r.

Ile dofinansowania można dostać?

Dofinansowanie wyniesie 900 zł. Co jest jednak istotne, rodzice nie otrzymają dopłaty wprost; dofinansowanie można wykorzystać jedynie na opłatę kolonii organizowanych przez fundację. Turnus zimowiska będzie trwać 7 dni, za które rodzice (już uwzględniając dofinansowanie) zapłacą 750 zł; jeśli na kolonie organizowane przez fundację będzie chciał zapisać swoje dziecko rodzic, który nie spełnia warunków dofinansowania, zapłaci pełną kwotę – czyli 1650 zł.

Zimowisko będzie organizowane w czterech ośrodkach – w Zakopanem, w Poroninie, w Korbielowie oraz w Wołkowyi. Aby dziecko zostało zapisane na kolonie, rodzic musi wpłacić zaliczkę w wysokości 200 zł. Liczba miejsc na kolonie jest ograniczona.

Czy jest szansa na powrót bonu turystycznego dla wszystkich rodzin?

Akcje tego rodzaju mogą rodzić pytania, czy możliwy jest powrót bonu turystycznego, z którego mogły skorzystać wszystkie rodziny z dziećmi. Na ten moment wydaje się to jednak mało prawdopodobne; ustępujący rządzący wypowiadali się o takiej możliwości raczej mgliście, a przyszły rząd nie podejmował praktycznie tej kwestii ani przed wyborami, ani już po nich.