Będzie można otrzymać dodatkowe pieniądze na pompę ciepła. Niedługo ruszy nowy program

Nieruchomości Środowisko Dołącz do dyskusji
Będzie można otrzymać dodatkowe pieniądze na pompę ciepła. Niedługo ruszy nowy program

Zgodnie z zapowiedziami, rządzący przedstawili już pierwsze szczegóły programu Mój Prąd 5.0. Okazuje się, że w jego ramach będzie można uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła – i nie tylko.

Mój Prąd 5.0: dofinansowanie do pompy ciepła

Kilka dni temu NFOŚiGW ogłosił zamknięcie naboru wniosków do programu Mój Prąd 4.o. Pierwotnie wnioski miały być przyjmowane do końca marca 2023 r., ale budżet przeznaczony na ten program wyczerpał się wcześniej. Jednocześnie poinformowano, że na dniach przedstawione zostaną pierwsze szczegóły nowej edycji programu. W niedzielę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podczas spotkania z wyborcami w Kozienicach, zdradziła, na co mogą liczyć przyszli beneficjenci.

Po pierwsze i najważniejsze – w ramach nowej edycji programu będzie można uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła i na kolektory słoneczne. To nowość, ponieważ do tej pory w ramach programu Mój Prąd można było starać się o wsparcie finansowe w przypadku fotowoltaiki i magazynów energii. Teoretycznie osoby, które chciały otrzymać od państwa dopłatę do pompy mogły wprawdzie ubiegać się wcześniej o wsparcie z programu Czyste Powietrze, jednak limit dochodowy (maksymalnie 135 tys. rocznie na gospodarstwo domowe) powodował, że wielu chętnych nie mogło wnioskować o dofinansowanie. Jest zatem szansa, że Mój Prąd 5.0 pozwoli takim osobom na uzyskanie dopłaty do pompy ciepła.

Jak stwierdziła Moskwa,

Dzięki temu program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne. Niezależnie od tego czy dziś dom ogrzewany jest gazem, pelletem czy ciepłem systemowym, od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej.

Na razie nie wiadomo jednak, o jakie kwoty będą mogli ubiegać się przyszli beneficjenci. Minister nie odniosła się również do tego, czy podwyższone kwoty dofinansowania do fotowoltaiki i magazynów energii zostaną utrzymane także w nowej edycji programu.

Kiedy ruszy program Mój Prąd 5.0? Minister nie podała konkretnej daty, ale można się spodziewać, że już w kwietniu – tak jak w przypadku programu Mój Prąd 4.0.

Już wkrótce takich dopłat może być jeszcze więcej

Warto jednocześnie pamiętać, że na przestrzeni kolejnych lat państwo prawdopodobnie zostanie zmuszone do tworzenia nowych programów dofinansowań do termomodernizacji budynków, fotowoltaiki czy pomp ciepła. Wszystko ze względu na nowe unijne wymogi – i dążenie do osiągnięcia pełnej zeroemisyjności budynków. Aby to było jednak możliwe, konieczne będzie finansowe wsparcie obywateli – choćby przez różnego rodzaju dotacje przeznaczone właśnie na ten cel.