Młode małżeństwa z dofinansowaniem na zakup mieszkania? „Potrzebny jest mocny program mieszkaniowy”

Codzienne Państwo Dołącz do dyskusji (8)
Młode małżeństwa z dofinansowaniem na zakup mieszkania? „Potrzebny jest mocny program mieszkaniowy”

Rządzący – w tym premier Morawiecki – potwierdzili już oficjalnie, że jutro zaprezentują tzw. Nowy Ład, czyli program koalicji rządzącej na najbliższe lata. Wiadomo o nim coraz więcej. Premier zadeklarował wczoraj m.in., że przedstawiona zostanie kontynuacja sztandarowego programu ZP – co może wróżyć pewne zmiany w programie 500 plus. Z kolei minister Maląg zasugerowała (chociaż nie wprost), że młode małżeństwa będą mogły otrzymać dofinansowanie do zakupu mieszkania.

Nowy Ład zostanie zaprezentowany już jutro. Możliwe dofinansowanie do zakupu mieszkania dla młodych małżeństw

O Nowym Ładzie, który zostanie zaprezentowany jutro, wiemy już coraz więcej. Wczoraj minister Maląg stwierdziła, że Nowy Ład to „inwestycja w polską rodzinę”. Z jej słów wynika, że rządzący chcą się skupić na wsparciu młodych rodziców oraz seniorów. Rozwiązanie zawarte w Nowym Ładzie mają też zachęcać młode osoby do zakładania rodziny. Jak przyznała minister,   „młodym ludziom potrzeba mieszkań, stabilnej pracy, pewnych zmian zmian w kontekście elastyczności pracy, i potrzebują opieki nad dziećmi między pierwszym a trzecim rokiem życia”. Przyznała też, że potrzebny jest „mocny program mieszkaniowy”. To może zwiastować dofinansowanie do zakupu mieszkania np. dla młodych małżeństw.

Zapowiedzi minister pokrywają się w większości z tym, o czym przedstawiciele obozu rządzącego mówili już wcześniej. Nie jest jednak do końca jasne, jaką strategię obierze rząd – czyli czy przygotował rozwiązania jedynie dla młodych małżeństw z dziećmi, czy też może również dla osób, które dopiero planują powiększyć rodzinę. Pierwsza opcja może nie tylko spotkać się ze sporym niezadowoleniem społecznym, ale również – nie przynieść pożądanego przez rząd efektu w postaci większej liczby urodzeń. O ile bowiem w miarę trafnie zdiagnozowano przynajmniej część problemów młodych małżeństw, które wstrzymują się z decyzją o powiększeniu rodziny, o tyle wsparcie przeznaczone tylko dla rodzin, które mają już co najmniej jedno dziecko, niczego w tej kwestii nie zmieni.

Mniej jasne jest natomiast, jakie konkretnie wsparcie dla seniorów przewidział rząd – zwłaszcza, że prawdopodobnie nie przedłuży programu czternastej emerytury.

Kontynuacja 500 plus – zmiany czy jedynie utrzymanie tego, co już jest?

Premier Morawiecki wczoraj z kolei zapowiedział, że Nowy Ład jest kontynuacją polityki prorodzinnej rządu. Dotyczy to też programu 500 plus. Nie jest jednak jasne, czy Polacy otrzymujący świadczenia mogą liczyć na jego waloryzację, czy też niekoniecznie. Możliwe, że w połączeniu z innymi propozycjami stanowiłoby to zbyt duże obciążenie dla budżetu państwa.

Łyżka dziegciu w beczce miodu, czyli podwyżka składki zdrowotnej

Rządzący oczywiście już od dłuższego czasu próbują stworzyć wrażenie, że Nowy Ład rozwiąże wiele problemów Polaków, a program przygotowany przez koalicję rządzącą będzie zawierał głównie wsparcie dla części obywateli. Nie można jednak zapominać, że Nowy Ład to też prawdopodobnie podwyżka składki zdrowotnej. Najmocniej mogą ucierpieć przedsiębiorcy, chociaż niewykluczone, że podwyżka obejmie wszystkich Polaków. Tego jednak rządzący wolą w swoich wystąpieniach nie akcentować.