Tylko do dziś możesz dopisać się do spisu wyborców. Nie zapomnij o jednym istotnym szczególe

Prawo dołącz do dyskusji (51) 23.06.2020
Tylko do dziś możesz dopisać się do spisu wyborców. Nie zapomnij o jednym istotnym szczególe

Maciej Bąk

Dziś mamy ostatni dzień na dopisanie do spisu wyborców. Musimy to zrobić, jeśli chcemy zagłosować w niedzielnych wyborach prezydenckich poza swoim miejscem zameldowania. Co ważne – minął już termin zgłaszania chęci głosowania korespondencyjnego. Za to zaświadczenia o prawie do głosowania będziemy mogli odbierać w swoich urzędach aż do piątku.

Dopisanie do spisu wyborców – tylko do dziś!

Dopisać się do spisu wyborców można na dwa sposoby – przez internet bądź w urzędzie. Pierwsza opcja wymaga posiadania profilu zaufanego, do obsługi którego coraz więcej osób wykorzystuje swoje elektroniczne konto bankowe. Druga opcja wiąże się z kolei z koniecznością osobistego stawiennictwa w urzędzie miasta bądź gminy. Co przy obostrzeniach związanych z pandemią może być problematyczne, bo na przykład sale obsługi mieszkańców bywają często wyłączone, przez co trzeba stać w kolejkach.

Dopisanie do spisu wyborców przez internet wymaga podania systemowi ePUAP kilku podstawowych danych. System chce od nas między innymi informacji o obywatelstwie (tu akurat opcja jest tylko jedna – polskie), miejscu stałego zamieszkania (kraj bądź zagranica) i deklaracji o tym dlaczego chcesz dopisać się do spisu. W tym wypadku do wyboru są trzy odpowiedzi:

 • chcę głosować w miejscowości, w której będę czasowo przebywać w dniu wyborów
 • chcę głosować w innym obwodzie głosowania na terenie gminy, w której mieszkam
 • nie posiadam adresu zamieszkania, ale przebywam w gminie, w której chcę głosować.

Następnie podajemy adres, pod którym będziemy czasowo przebywać w dniu wyborów. Potem pozostanie nam już tylko podpisanie wniosku. Opcje są tutaj dwie: podpis za pomocą profilu zaufanego bądź kwalifikowany podpis elektroniczny. Łatwiej dostępna dla każdego jest ta pierwsza opcja.

W trakcie wypełniania wniosku podajesz serwisowi ePUAP między innymi swój aktualny adres e-mail. To ważne, bo to na tę skrzynkę dostaniesz potwierdzenie dopisania się do spisu wyborców. Nie będzie więc trzeba ponownie logować się do platformy ePUAP. Trzeba być cierpliwym, bo przy spodziewanej bardzo wysokiej frekwencji w niedzielę, urzędy szczególnie dużych miast mogą być zasypane wnioskami o głosowanie poza miejscem zamieszkania. Ale do piątku taka odpowiedź powinna być na naszej skrzynce. A potem nie pozostaje nam nic innego jak pojawić się 28 czerwca w lokalu wyborczym.

Pamiętajmy jeszcze o jednym istotnym szczególe. Dopisanie do spisu wyborców przed pierwszą turą oznacza, że w tym spisie będziemy również podczas ewentualnej drugiej tury. Natomiast po zakończeniu wyborów prezydenckich ze spisu wyborców zostaniemy automatycznie wykreśleni i wrócimy do rejestru w naszym miejscu zameldowania.

Dopisanie do spisu wyborców – można też osobiście

Tej opcji, jak już wspominałem, nie polecam. Szczególnie dziś, w ostatni dzień na dopisanie do spisu wyborców. W urzędach będą kolejki, w dodatku pandemiczne obostrzenia mogą je wydłużyć i wpuścić nas w spory dyskomfort. Jeśli jednak ktoś nie ma profilu zaufanego i nie może do wejścia na niego wykorzystać strony swojego banku, to może nie mieć wyjścia.

We wniosku, który musimy zanieść do urzędu, musimy zawrzeć:

 • nazwisko
 • imię albo imiona
 • imię ojca
 • datę urodzenia
 • numer PESEL
 • adres zamieszkania
 • adres pobytu czasowego w dniu wyborów

Plusem osobistego załatwienia sprawy jest to, że w razie jakichkolwiek wątpliwości co do treści wniosku, możemy liczyć na pomoc pracownika urzędu miasta bądź gminy. Warto jednak pamiętać o tym, że są oni już teraz przeciążeni pracą i warto zrobić wszystko by do spisu dopisać się jednak przez ePUAP.

Głosowanie na kwarantannie

Również do dzisiaj osoby będące na kwarantannie mogą zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Dotyczy to tych, którzy w niedzielę nadal na niej będą i nie będą mogli osobiście pojawić się w lokalu. Wniosek o chęć głosowania korespondencyjnego na kwarantannie najlepiej złożyć wniosek przez platformę ePUAP, poprzez profil zaufany.

W przypadku osób, które na kwarantannę trafią od środy, termin zostanie przedłużony i chęć głosowania korespondencyjnego będą mogły one zgłosić do piątku. Problematyczna jest kwestia nałożenia kwarantanny w sobotę – w takim wypadku dana osoba po prostu straci prawo głosu.

Zaświadczenie odbierzemy od piątku

Ci, którzy w weekend będą już na urlopie, mają jeszcze trochę czasu by pojawić się w swoim urzędzie i odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania. I tu również uwaga – mogą być kolejki. Bo bardzo dawno nie było wyborów, i to tak ważnych jak wybory prezydenckie, podczas wakacji. Będzie więc o wiele więcej niż zwykle chętnych do wzięcia dokumentu uprawniającego do zagłosowania na wczasach. Sama procedura wydawania takiego kwitka jest jednak dość prosta, więc być może uda się uniknąć gigantycznych kolejek.

51 odpowiedzi na “Tylko do dziś możesz dopisać się do spisu wyborców. Nie zapomnij o jednym istotnym szczególe”

 1. jest prawie 18 i nie dostałem mailem informacji o dopisaniu do listy wyborców , wysłałem przez puap 22.06 na puap tez w wiadomościach nic nie ma, tylko potwierdzenie wysłania i odbioru przez urząd :(

 2. Złożyłem wniosek o dopisanie do spisu wyborców 16 czerwca i do dziś nie dostałem potwierdzenia. W związku z tym na ten moment nie wiem gdzie mogę jutro zagłosować.

 3. Hej, a wie ktoś jak postąpić w takiej sytuacji, gdy dopisałem się do listy wyborców w mieście A a teraz 12 lipca (druga tua) będę w domu gdzie jestem zameldowany? Wiem, że formalnie powinienem głosować w mieście A, ale czy aby głosować w moim obwodzie muszę ponownie złożyć wniosek?

  • Dopisać się do spisu (wypełnić wniosek) można tylko raz. Aby zagłosować w innym miejscu w drugiej turze, trzeba pobrać z miejsca, gdzie
   się Pan dopisał, zaświadczenie o prawie do głosowania. Nie było na ePUAPie o tym żadnej informacji. Ja już wróciłam ze swojego miasta A i nie mam jak tego załatwić. Może Panu się uda.

 4. Dopisałam się do spisu wyborców przez ePUAP na czas urlopu i pierwszej
  tury wyborów (ale, jak się potem okazało i jak już powszechnie wiadomo, dotyczy to również drugiej tury). Wróciłam z urlopu i chciałabym głosować w drugiej turze tu,
  gdzie mieszkam, ale na ePUAP, chcąc znów wypełnić wniosek o dopisanie
  się do innego spisu wyborców, wyskakuje informacja, że ten wniosek
  dotyczy tylko tych, co nie składali takiego wniosku przed pierwszą turą
  wyborów. I rzeczywiście tak jest. Dopisać się do spisu wyborców można tylko raz. Nigdzie nie ma o tym żadnej informacji, ale trzeba było pobrać zaświadczenie w miejscu w którym się głosowało w pierwszej turze, żeby móc zagłosować w drugiej turze w innym miejscu. I, oczywiście, osobiście trzeba to załatwić. Ja już z urlopu wróciłam i nie mam jak. Co w takiej sytuacji?

  • No właśnie, dlaczego wcześniej nie było żadnej informacji że zostanie się przypisanym również na drugą turę?! Nawet bezpranik w artykule wspomina tylko o ” ponownym powtórzeniu” procedury. Wybory były w niedzielę a zaświadczenie należy odebrać osobiście, więc jak ktoś wracał z drugiego końca Polski w niedzielę to niech teraz jeszcze jedzie po zaświadczenie?! Paranoja.

  • Najprostszym rozwiązaniem dla osób, które do I tury dopisały się do spisu w miejscu, które potem opuściły, może się okazać zameldowanie na pobyt stały w nowej, sąsiedniej gminie, gdyż to wpisuje tą osobę tam do rejestru wyborców i pośrednio – spisu na II, a nowa gmina wyśle informację do starej, by wykreślić taką osobę z rejestru wyborców starej gminy. Następnie ta stara gmina powinna wysłać informację do gminy z czasu urlopu, gdzie dopisano się do I tury, o wykreśleniu tej osoby z jej rejestru, a na podstawie rozporządzenia o prowadzeniu spisu wyborców, taka informacja też jest podstawą do wykreślenia ze spisu.

   W efekcie – choć bardzo na około – będziemy mogli głosować w gminie sąsiedniej, a nie na końcu Polski. Dodatkowo zameldowanie jest w zasadzie od ręki, a nie stosuje się do niego terminów na decyzję z kodeksu wyborczego.

   W teorii można by następnego dnia znów zameldować się w starej gminie, choć wówczas jest większa szansa, że nas zgubią, niż zostając do dnia wyborów pod nowym, tymczasowym adresem.

   Jeśli nie znajdziemy się tam w spisie wyborców 12 lipca, to pokazujemy zaświadczenie o zameldowaniu w nowej gminie i komisja powinna przedzwonić i potwierdzić, że jesteśmy już tu zameldowani i nas od ręki dopisać.

 5. Złożyłem dwa razy wniosek o dopisanie do listy wyborców … czekałem na potwierdzenie email, którego nie dostałem… To jakas kpina :/ nawet nie mam potwierdzenia ze taki wniosek zostal zlozony :( szkoda gadac a do urzędu to nie mozna sie dostac :/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *