Dopłata do zakupu auta rodzinnego, świadczenia dla dziadków na opiekę nad wnukami. Polski rząd przypatruje się węgierskim rozwiązaniom

Finanse Państwo Społeczeństwo dołącz do dyskusji (168) 23.04.2021
Dopłata do zakupu auta rodzinnego, świadczenia dla dziadków na opiekę nad wnukami. Polski rząd przypatruje się węgierskim rozwiązaniom

Edyta Wara-Wąsowska

Nowy Ład ma w końcu zostać zaprezentowany – wstępna data to 8 maja. Pojawiają się informacje, że rząd może zainspirować się w dużej mierze węgierskimi rozwiązaniami prorodzinnymi. Wśród nich ma być np. dopłata do zakupu auta rodzinnego, ale i np. opóźnienie lub anulowanie spłaty kredytu hipotecznego. 

Nowy Ład coraz bliżej. Rząd ma inspirować się… Węgrami

Nowy Ład miał być zaprezentowany już 8 maja. Ostatecznie jednak rząd zdecydował się przełożyć prezentację – m.in. z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w tamtym momencie.

Co ma się znaleźć w Nowym Ładzie? Możliwa jest nowa wyższa kwota wolna od podatku. Początkowo mowa była o 30 tys. zł. Minister finansów starał się jednak ostudzić emocje i stwierdził, że będzie ona znacznie niższa. Bez wątpienia jednak czeka nas za to podwyżka składki zdrowotnej – pytanie brzmi jednak czy dla wszystkich, czy tylko dla przedsiębiorców. W grę ma wchodzić albo zmniejszenie lub całkowite zlikwidowanie odliczania składki zdrowotnej od PIT, albo podwyższenie składki dla samozatrudnionych. Pojawiały się też informacje, że w ramach Nowego Ładu zostanie podniesiony próg podatkowy (z 85 do 120 tys. zł) czy też że państwo zaangażuje się w pomoc rodzinom, które mają problem z zaciągnięciem kredytu hipotecznego.

Teraz okazuje się jednak, że rządzący mają wyjątkowo bacznie przyglądać się rozwiązaniom polityki prorodzinnej wprowadzonym na… Węgrzech. Zdradziła to zresztą sama minister Maląg. W połowie kwietnia w wywiadzie dla jednego z węgierskich dzienników stwierdziła, że jest pod ogromnym wrażeniem działań polityki prorodzinnej tego kraju. Dodała też, że dla polskiego rządu „szczególnie interesujące są rozwiązania, które na Węgrzech wpłynęły na wzrost liczby zawieranych małżeństw i spadek liczby rozwodów”. Minister sama też – na antenie radiowej Jedynki – wskazała, które rozwiązania są tymi „interesującymi”. Wśród nich mają być np. świadczenia dla rodziców na opiekę nad dziećmi – które mogą przenieść na dziadków. Tym samym to dziadkowie opiekują się wtedy wnukami, a rodzice mogą wrócić do pracy zawodowej. Z punktu widzenia Półek i Polaków ciekawszym węgierskim rozwiązaniem może być jednak dopłata do żłobka prywatnego – chociaż zapewne akurat na to rozwiązanie polski rząd się nie zdecyduje.

Dopłata do zakupu auta rodzinnego i pomoc w spłacie kredytu hipotecznego

Innymi węgierskimi rozwiązaniami są dopłata do zakupu auta rodzinnego czy pomoc w spłacie kredytu hipotecznego. Jeśli chodzi o zakup samochodu, to część węgierskich rodzin może otrzymać dofinansowanie (w wysokości niecałych 35 tys. zł po przeliczeniu) na nabycie dużych samochodów (minivanów). Dopłata do zakupu auta rodzinnego przysługuje jednak tylko rodzinom z co najmniej trójką dzieci.

Z kolei jeśli chodzi o kredyty hipoteczne na zakup mieszkania, to gdy w rodzinie pojawi się drugie dziecko, rata kredytu jest obniżana. Gdy trzecie – umarzana, chociaż oczywiście należy spełnić dodatkowe warunki.

Na które z tych rozwiązań zdecyduje się polski rząd? Prawdopodobnie pojawi się propozycja związana z kredytami hipotecznymi. Nie należy jednak liczyć na całkowite umarzanie kredytu, a raczej na dofinansowanie wkładu własnego. Możliwe jest również świadczenie dla dziadków opiekujących się wnukami – chociaż prawdopodobnie również w nieco zmienionej formie. Ostateczne propozycje powinniśmy poznać już za kilka tygodni.