Dostałeś Windows 10 na maila? To może być wyłudzenie…

Technologie Dołącz do dyskusji
Dostałeś Windows 10 na maila? To może być wyłudzenie…

Wielu użytkowników komputerów ma już Windows 10. Ci, którzy dopiero chcą go zainstalować muszą uważać, aby nie paść ofiarami włamań.

Premiera nowego systemu operacyjnego Windows to ostatnimi czasy gorący temat. Spora część użytkowników systemów Windows 7 oraz Windows 8.1 ma już go na swoich komputerach. Reszta jednak wciąż czeka na możliwość aktualizacji. Na tych ostatnich czekają jednak pułapki zastawione przez hakerów.

Z wiadomości z licznych źródeł wynika, że do skrzynek pocztowych przypadkowych internautów trafiają maile o możliwości szybkiej aktualizacji do Windows 10. Dla wielu, którzy czekają na swoją kolej do pobrania systemu jest to pozornie dobra nowina. To jednak tylko „fałszywka” spreparowana przez oszustów.

Swoją drogą: Wciąż czekamy na Wasze pytania dot. licencji Windows 10

Pod żadnym pozorem nie należy pobierać załączników ani próbować instalować Windows 10 z plików, do których dostęp uzyskaliśmy przez otrzymaną wiadomość e-mail. Poniżej prezentujemy zrzut ekranu z wiadomością, udostępniony przez Windows Central. Jak widać, jest ona w języku angielskim, jednak możliwe że hakerzy spreparują także „zlokalizowane” wersje i do rodzimych internautów trafi polskojęzyczny scam. Tego typu „darmowe” aktualizacje mogą nieść za sobą ryzyko włamań na nasze komputery. Jakie są konsekwencje takich włamań? Poczytajcie historie naszych czytelników, którym znikają pieniądze z kont choćby w iPKO.

win10_blacked_out

Pamiętajmy – Windows 10 jest darmowy i w pełni legalny, jednak pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim, należy mieć oryginalny system Windows 7 lub Windows 8.1. Po drugie, należy cierpliwie czekać, aż w systemowym pasku pojawi się informacja o tym, że oprogramowanie jest gotowe do pobrania i instalacji.

Wystrzegajmy się samodzielnego ściągania z niepewnych źródeł. Jeśli interesują nas szczegóły legalności nowego systemu Microsoftu, zachęcamy do zadawania pytań w ramach odrębnego artykułu, w którym wyjaśnimy zasady działania licencji Windows 10.

Problemy z prawem nowych technologii, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: shutterstock.com