Co z dotacją na kapitał obrotowy dla małych firm? W dwóch województwach już podano daty, reszta przedsiębiorców musi być czujna

Finanse Firma Gorące tematy dołącz do dyskusji (331) 17.06.2020
Co z dotacją na kapitał obrotowy dla małych firm? W dwóch województwach już podano daty, reszta przedsiębiorców musi być czujna

Edyta Wara-Wąsowska

Wciąż niewiele wiadomo w kwestii dotacji na bieżącą działalność dla małych firm. O ile średni przedsiębiorcy już mogą składać wnioski do PARP, o tyle mniejsi muszą śledzić strony poświęcone Regionalnym Programom Operacyjnym. W dwóch województwach podano już daty. 

Dotacja na kapitał obrotowy dla małych firm: wciąż więcej pytań niż odpowiedzi

Samozatrudnieni, mikro- i mali przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z dotacji na bieżącą działalność gospodarczą – i z pewnością wiele firm, gdy tylko będzie miało taką możliwość, złoży stosowne wnioski. Tyle, że o ile średni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pomoc już od 15 czerwca, o tyle mniejsi muszą śledzić informacje dotyczące Regionalnych Programów Operacyjnych. W większości przypadków konkretnych informacji jednak brak, co może budzić frustrację przedsiębiorców, którzy nie mają pojęcia, kiedy będą mogli złożyć wniosek o dotację na kapitał obrotowy. Okazuje się też, że nie ma jednolitych wymogów, a każde województwo może zażądać innej formy złożenia wniosków.

Na razie w najlepszej sytuacji są przedsiębiorcy z województwa podlaskiego i opolskiego. Jak się okazuje, na stronach poświęconych RPO w tych województwach podano już terminy składania wniosków.

Dotacja na kapitał obrotowy dla małych firm: terminy i wskazówki dla dwóch województw

W przypadku województwa opolskiego nabór wniosków rusza 25 czerwca o godz 9:00. Jak można dowiedzieć się ze strony Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, wnioski będzie można składać wyłącznie elektronicznie. Przypuszczalnie podobną praktykę zastosują także pozostałe województwa. Przedsiębiorcy z województwa opolskiego złożą wnioski przez platformę ePUAP. Instytucja ostrzega, że wnioski złożone przed podaną datą nie będą rozpatrywane. Firmy muszą udowodnić – oprócz 30-procentowego spadku obrotów – to, że znalazły się w sytuacji nagłego niedoboru lub braku płynności finansowej w związku z epidemią koronawirusa. Nie wiadomo jednak dokładnie, na czym będzie to polegać. Na stronie podano również, jakie załączniki będzie musiał dołączyć przedsiębiorca do wniosku.

Z kolei w przypadku województwa podlaskiego nabór wniosków o dotację na bieżącą działalność gospodarczą ruszy 22 czerwca od godz. 8:00. Co jednak ciekawe, nabór będzie tam ograniczony czasowo – i potrwa jedynie do 30 czerwca do godz. 15:30 (chyba że już wcześniej wyczerpie się limit środków). Szczegółowe informacje o naborze można znaleźć na tej stronie. Niestety – w przypadku województwa podlaskiego przedsiębiorcy muszą dostarczyć do siedziby urzędu marszałkowskiego dwóch egzemplarzy wniosku o dofinansowanie w wersji papierowej. I to w ciągu trzech dni roboczych od złożenia wniosku za pomocą Generatora Wniosków Aplikacyjnych. Tym samym można sobie tylko wyobrażać, co w pierwszych dniach będzie dziać się w siedzibie urzędu.

Niestety – trudno jednak znaleźć informacje o naborach wniosków dla mniejszych firm w pozostałych województwach. Większość urzędów powiela jedynie komunikaty PARP. To oznacza, że przedsiębiorcy muszą bacznie śledzić nowe informacje, mogą również spróbować kontaktu telefonicznego z urzędnikami.