PARP odpowiada na pytania dotyczące dotacji na kapitał obrotowy. Chodzi m.in. o zwrot dofinansowania i obliczanie zatrudnienia

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (34)
PARP odpowiada na pytania dotyczące dotacji na kapitał obrotowy. Chodzi m.in. o zwrot dofinansowania i obliczanie zatrudnienia

Dziś rusza nabór wniosków o dotację na kapitał obrotowy – chociaż na razie tylko dla średnich firm. Samozatrudnieni, mikro- i małe firmy muszą czekać na komunikaty urzędów marszałkowskich i odpowiednich instytucji regionalnych. PARP odpowiada tymczasem na najczęstsze pytania przedsiębiorców.

Dotacja na kapitał obrotowy: PARP odnosi się do liczenia etatów

Dotacja na kapitał obrotowy cieszy się ogromnym zainteresowaniem, dlatego PARP zdecydowała się na zebranie pytań przedsiębiorców i odpowiedzenia na nie. Przedsiębiorcy interesowali się na przykład, jak liczyć zatrudnienie w sytuacji, gdy zdecydowali się na obniżenie wymiaru czasu pracy swoich pracowników na trzy miesiące w związku z epidemią (i możliwością uzyskania dofinansowania z FGŚP). PARP tłumaczy, że liczy się stan na dzień składania wniosku o dotację na kapitał obrotowy. To oznacza, że należy uwzględnić obniżony wymiar czasu pracy. Dodatkowo jeśli liczba etatów nie jest liczbą całkowitą należy dokonać zaokrąglenia w dół (np. 57,6 etatów należy zaokrąglić do 57 etatów).

Dodatkowo agencja przypomina, że do liczby zatrudnionych nie wlicza się osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych – liczy się wyłącznie stosunek pracy.

Dotacja na kapitał obrotowy z PARP: czy może podlegać zwrotowi?

Pojawiło się również pytanie dotyczące kwestii zwrotu dotacji w razie nieutrzymania zatrudnienia. W przypadku tarczy finansowej PFR wysokość zwrotu subwencji zależy właśnie od stanu zatrudnienia po wskazanym okresie. Jak się jednak okazuje, dotacja na bieżącą działalność gospodarczą nie podlega zwrotowi w sytuacji, gdy pracodawca zwolni część pracowników.

Czy można złożyć wniosek o dotację na kapitał obrotowy przy zaległościach w składkach ZUS i podatkach?

Dotacja na kapitał obrotowy rodzi również pytania o zaległości w podatkach i składkach – PARP wyjaśnia także tę kwestię. Agencja przypomina, że warunkiem otrzymania środków jest złożenie oświadczenia o braku zaległości publicznoprawnych, czyli m.in. z tytułu podatków czy składek na ubezpieczenia społeczne. Jest jednak jeden wyjątek – o dotację można starać się w momencie, gdy przedsiębiorca złożył już wcześniej wniosek o skorzystanie z jednego z instrumentów wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej. Chodzi m.in. o zwolnienie ze składek ZUS, odroczenie terminu zapłaty zaliczek na podatek od wynagrodzeń czy umorzenie części/całości zaległości podatkowych. Przedsiębiorca musi jednak zobowiązać się, że na wezwanie PARP przedstawi kopie złożonych wniosków.

Inne kwestie dotyczące dotacji na bieżącą działalność gospodarczą

PARP instruuje również, że wysokość obrotów można można określić zarówno na podstawie deklaracji VAT jak i na podstawie rachunku zysków i strat. Agencja przypomina też, że środków z dotacji nie można przeznaczyć na zakup środków trwałych (nawet jeśli są niezbędne do funkcjonowania przedsiębiorstwa) – w takiej sytuacji będą to bowiem wydatki inwestycyjne.

Przedsiębiorca ma również prawo do wycofania złożonego wniosku. Może też złożyć wniosek jeszcze raz – ale tylko w sytuacji, gdy wycofał poprzedni.