Drogowe działania policji w wakacje – częstsze badania trzeźwości i sprawdzanie, jakie relacje łączą kierowcę z pasażerami, „bo koronawirus”

Moto Dołącz do dyskusji (8)
Drogowe działania policji w wakacje – częstsze badania trzeźwości i sprawdzanie, jakie relacje łączą kierowcę z pasażerami, „bo koronawirus”

Podczas wakacji – jak co roku – spodziewać się można szczególnych działań policji mających zapewnić bezpieczeństwo podróżującym Polakom. Zakupiony został nowy sprzęt, a w tym roku funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie epidemicznych obostrzeń.

Działania policji w wakacje

Jak relacjonuje „Dziennik.pl”, insp. Mariusz Ciarka (rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji – i nota bene doktor nauk prawnych) podczas prezentacji drugiej odsłony mapy wypadków drogowych wspomniał także o nowym sprzęcie i działaniach, które policja podejmować będzie w wakacje. Robert Opas z KPG dopowiedział, że

Dziś mamy szczególną sytuację. Epidemia sprawiła, że większość Polaków wakacje spędzi podróżując samochodami po kraju. I o ile cieszy mniejsza liczba wypadków od początku roku, to możemy mówić o dodatkowej, nowej epidemii znacznych przekroczeń prędkości, szczególnie w terenie zabudowanym. Do tej pory liczba zatrzymanych praw jazdy za tzw. 50+ jest większa o ponad 35 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu 2019 roku.

Mariusz Ciarka zapowiedział zakup nowych radiowozów (samochodów i motocykli, jak BMW R 1200 RT), a także innego sprzętu, włączne ze śmigłowcami. Do obserwowania ruchu drogowego z powietrza, obok śmigłowców, wykorzystane zostaną również drony.

Zaprezentowano również działanie miernika prędkości LTI 20/20 TruCam, który ponoć jest w stanie namierzyć pojazd nawet z kilometra. Urządzenia kupowano jednak już w 2018 roku, a co do jego sprawności i wiarygodności pojawiły się pewne wątpliwości.

LTI 20-20 TruCam

Miernik ma dodatkowo funkcję trybu motocyklowego, przez co ułatwia robienie zdjęć tablicom rejestracyjnym. Policjant prezentujący działanie urządzenia przypomniał, że w wypadku przekroczenia prędkości i ujawnienia podgiętej tablicy rejestracyjnej w motocyklu obowiązujące przepisy pozwalają na wystawienie mandatu nawet do 1000 złotych (z uwagi na kumulację wykroczeń).

Podczas prezentacji przypomniano również o tym, że policja w wakacje podejmie dodatkowe czynności, mające na celu zapewnienie szeroko pojętego bezpieczeństwa. Tak też policja będzie m.in. sprawdzać, czy jadący bez maseczek w jednym aucie razem mieszkają lub gospodarują, bo jak nie, to otrzymać można mandat, bądź kilkunastotysięczną administracyjną karę pieniężną.

Także, jeżeli nie mieszkasz z dziewczyną/chłopakiem, a zamierzasz pojechać na wakacje samochodem, to – niezależnie od tego, ile godzin spędzasz w pojeździe – masz obowiązek zakrywania twarzy (ust i nosa), chyba że zachodzą przesłanki wyłączające ten obowiązek, na przykład problemy zdrowotne. Mimo że generalnie policja nic nie może zrobić (arbitralnie i prawomocnie), to kara administracyjna jest już przez sanepid wskutek przekazania informacji przez policję nakładana bezwzględnie, zasadniczo bez prawa do sądu.

Na polskich drogach w najbliższym czasie pojawi się zatem więcej funkcjonariuszy. Spodziewać się również trzeba wyrywkowych kontroli drogowych, względem których nie trzeba tylko prewencyjnie przestrzegać szeroko pojętego prawa dotyczącego kierowców, ale także regulacji w związku z wciąż szalejącą pandemią koronawirusa.