Uczestnik PPK może zdecydować, co stanie się ze środkami, które zgromadził na koncie

Finanse Rodzina Dołącz do dyskusji
Uczestnik PPK może zdecydować, co stanie się ze środkami, które zgromadził na koncie

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że środki zgromadzone na subkoncie ZUS podlegają dziedziczeniu. Wielu Polaków nie wie jednak, że możliwe jest też dziedziczenie środków z PPK – a o tym, kto je dostanie, decyduje sam uczestnik PPK.

Dziedziczenie środków z PPK jest jak najbardziej możliwe

Pod koniec kwietnia 2023 r. partycypacja w PPK sięgnęła poziomu 43,7 proc. uprawnionych – w dużej mierze zapewne ze względu na autozapis, jaki miał miejsce w pierwszym kwartale roku. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal większość Polaków nie jest przekonana do uczestnictwa w programie, mimo że partycypują w nim również pracodawcy i państwo, dokładający do oszczędności zgromadzonych przez obywateli.

Wiele osób nie wie również, jakie są ich uprawnienia związane ze środkami gromadzonymi w PPK; większość zdaje sobie jedynie sprawę z tego, że zgromadzone pieniądze co do zasady powinny być wypłacone wraz z przejściem pracownika na emeryturę. Co jednak dzieje się ze środkami w PPK, gdy uczestnik programu umiera? Ze względu na to, że są to środki prywatne, podlegają one dziedziczeniu – podobnie jak na przykład pieniądze zgromadzone na subkoncie ZUS.

Do kogo trafią środki z PPK? Jeśli uczestnik programu był w chwili śmierci w związku małżeńskim, a środki zgromadzone na rachunku były przedmiotem małżeńskiej wspólności majątkowej, to instytucja prowadząca rachunek przekazuje połowę środków zgromadzonych na koncie małżonkowi zmarłego. Jeśli jednak uczestnik programu w chwili śmierci nie był w związku małżeńskim (lub był, ale nie występowała wspólność majątkowa), to środki trafiają w całości do osób uprawnionych. Mogą nimi być zarówno spadkobiercy jak i osoby wskazane wcześniej przez zmarłego uczestnika PPK.

Wystarczy wcześniej wskazać osoby uprawnione

Dobra wiadomość jest nie tylko taka, że dziedziczenie środków z PPK jest jak najbardziej możliwe, ale też – że wcześniejsze wskazanie osoby uprawnionej do otrzymania środków znacznie przyspiesza cały proces. Dzięki takiej dyspozycji wskazana przez zmarłego osoba nie musi czekać, aż zakończy się postępowanie spadkowe; wystarczy, że zgłosi się do instytucji finansowej prowadzącej rachunek z dokumentem potwierdzającym jej tożsamość oraz z aktem zgonu byłego uczestnika PPK.

Warto jednocześnie podkreślić, że jako osobę uprawnioną można wskazać jedynie osobę fizyczną. Dodatkowo możliwe jest wskazanie kilku osób i określenie ich udziałów (jeśli uczestnik PPK nie określi udziałów, uznaje się, że udziały uprawnionych są równe).