Dziewczynka wychowywana przez dwie matki nie dostała aktu urodzenia

Państwo Zagranica Dołącz do dyskusji (1)
Dziewczynka wychowywana przez dwie matki nie dostała aktu urodzenia

Urząd w Łodzi nie wydał aktu urodzenia dziecku – dziewczynka wychowywana jest przez dwie matki będące partnerkami.

Łodzianka, która w Londynie urodziła córeczkę, otrzymała brytyjski akt urodzenia. Widnieje w nim zapis, że ma ono dwie mamy, a nie mamę i tatę. Matka bardzo chce, by dziecko miało także obywatelstwo polskie, lecz Urząd Stanu Cywilnego z Łodzi nie zgodził się na wpisanie jej do polskiej księgi urodzeń.

Zanim urzędnicy wydali taką decyzję, sprawdzili wszelkie podstawy prawne, które pozwalałyby lub zabraniały dokonać wpisu aktu urodzenia dziewczynki do ksiąg. Problem nie istnieje w dokumentach brytyjskich, gdyż są tam takie pola jak „matka” i „rodzic” (odpowiednio mother i parent), w polskich widnieje „matka” i „ojciec”, a w tę ostatnią rubrykę nie można wpisać partnerki matki dziecka.

Problemem dla polskich przepisów jest fakt, że w coraz większej liczbie krajów można zawierać małżeństwa czy związki osób o tej samej płci. Nasze przepisy nie są do tego przygotowane i żaden urząd nie może uznać, że kobieta może być „ojcem” dziecka. Prócz aktu urodzenia dziecko nie otrzymało także tymczasowego paszportu. Może mieć też inne problemy w przyszłości, choćby z opieką medyczną, dziedziczeniem, etc.

Kobiety wniosły skargę do sądów, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i później do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Niestety nic nie wskórały. Sądy oddaliły wszelkie skargi. Jednakże partnerki się nie poddają i obecnie sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Sztrasburgu.

Toczyły się już tam podobne sprawy, w tym jedna dotycząca pary z Francji. Precedensowy wyrok dotyczył naruszenia prawa dziecka do jego tożsamości, gdyż skoro jedno państwo uznało, że jego rodzicami są dane osoby, to inne państwo nie powinno odmówić uznania takiego pokrewieństwa. Czy i w tym przypadku wszystkie trzy panie mogą liczyć na korzystny dla siebie wyrok?

Masz problemy związane z urzędem stanu cywilnego, administracją lub urzędnikami i chciałbyś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com