Kiedy będzie możliwa e-rejestracja samochodu?

Moto Transport Dołącz do dyskusji
Kiedy będzie możliwa e-rejestracja samochodu?

Kupując samochód mamy obowiązek zarejestrowania go w odpowiednim wydziale komunikacji. Niestety, to niejednokrotnie ciężka przeprawa – samo skompletowanie formalności to jedno, jednak rezerwacja wizyty w urzędzie, czy oczekiwanie w kolejce, niejednemu szczęśliwemu nabywcy samochodu spędza sen z powiek. Niestety, e-rejestracja samochodu będzie dostępna prawdopodobnie dopiero w 2026 roku.

Rejestracja samochodu – kupujący narzekają, pośrednicy zacierają ręce

Wizyta w wydziale komunikacji może być prawdziwą gehenną. Chociaż wydaje się, że era kolejek minęła bezpowrotnie, praktyka pokazuje zupełnie co innego. Przede wszystkim, nie wszędzie wydziały komunikacji mają sprawne systemy rejestracji wizyt – czasem nawet mimo pobrania numerka online czeka nas kilkadziesiąt minut oczekiwania na dopełnienie formalności.

W niektórych miejscach samo pobranie numerka online wiąże się ze sporymi problemami. Wszystko za sprawą luk w systemie. Każdego dnia udostępniana jest pula wizyt w wydziale komunikacji, a zainteresowani rejestrują się przez internet. Tylko nim numerek zdąży pobrać przeciętny Kowalski, te są już niedostępne. I tak codziennie. To najczęściej wynik działania pośredników, zawodowo zajmujących się rejestracją pojazdów. Loguja się do systemu tuż po północy, rezerwując dużą ilość wizyt, gdyż pojazdy rejestrują hurtowo.

W takiej sytuacji przeciętny Kowalski ma dwie opcje do wyboru. Może codziennie sprawdzać, czy szczęście się do niego uśmiechnie i uda mu się zarezerwować termin wizyty, lub też powierzyć to zadanie pośrednikowi, doliczając do kosztów rejestracji pojazdu kilkaset złotych. Zwykle decyduje się zostawić tę kwestię specjaliście i nie denerwować się z załatwianiem formalności. Pośrednicy rejestrujący samochody w Polsce na brak klientów nie narzekają i cieszą się całkiem dobrymi zarobkami. To jednak już wkrótce może się zmienić.

E-rejestracja samochodów w 2026 roku

Coraz częściej mówi się o konieczności wprowadzenia możliwości zarejestrowania samochodów online. W dobie profilu zaufanego, elektronicznego podpisu i cyfryzacji w wielu dziedzinach życia, w tym również w sprawach urzędowych, dziwimy się, dlaczego takiej możliwości jeszcze nie ma. Otóż prowadzone są prace nad wprowadzeniem takiego systemu, jednak przygotowanie wszystkiego jeszcze trochę potrwa. E-rejestracja samochodu ma być możliwa dopiero w 2026 roku. Rozwiązanie ma być zintegrowane z aplikacją mObywatel.

To oczywiście tylko zapowiedzi i brak dokładnego terminu wprowadzenia e-rejestracji samochodów. Pozostaje mieć nadzieję, że prace będą przebiegały szybko i sprawnie. Oczywiście w przypadku rejestracji pojazdu prawdopodobnie wizyta w urzędzie będzie konieczna, chociażby w celu odebrania tablic rejestracyjnych. Zgodnie z jednak z zapowiedziami, zapracowani będą mieli alternatywę i będą mogli zdecydować, czy odbiorą je osobiście, czy też zapłacą za dostarczenie tablic kurierem.

Rejestracja samochodu w 2024 roku

Oczywiście nie wszędzie rejestracja samochodów w wydziale komunikacji przypomina oczekiwanie na przydział kawy w czasach PRL. Niektóre urzędy już teraz udostępniają możliwość złożenia dokumentów przez internet. Alternatywą dla klasycznej wizyty w urzędzie jest też wysłanie wypełnionych formularzy oraz dowodów zapłaty odpowiednich kwot pocztą. Większość osób decyduje się jednak na wizytę w urzędzie, ponieważ mogą liczyć tam na pomoc w dopełnieniu formalności, mają również możliwość natychmiastowego skorygowania ewentualnych błędów.

Koszt rejestracji samochodu nie jest obecnie wygórowany (o ile rejestrujemy samochód, który już wcześniej zarejestrowany był w kraju). Koszt wydania dowodu rejestracyjnego to 66,50 zł; tablice kosztują 80 złotych (w przypadku indywidualnych tablic rejestracyjnych zapłacimy 1000 złotych), a 13,50 to koszt pozwolenia czasowego. Rejestrując pojazd, należy mieć z sobą wniosek o rejestrację pojazdu (dostępny online), dokument potwierdzający, że jest się właścicielem tego środka lokomocji, dotychczasowe numery rejestracyjne pojazdu, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie dokonania wszystkich opłat.