O elektronizacji umów o pracę mówiło się już od jakiegoś czasu. Teraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczęło realizację projektu, w ramach którego wreszcie dojdzie to do skutku. Przedsiębiorcy nie powinni jednak nastawiać się na szybkie wdrożenie nowej e-usługi.
Elektronizacja umów o pracę. Ministerstwo rozpoczęło realizację projektu
Już w ustawie z 16 listopada 2022 r. o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów zapisano stworzenie specjalnego systemu do obsługi m.in. umów o pracę czy umów zlecenia; zawieranie umów (i nie tylko to) miało być możliwe właśnie z wykorzystaniem wspomnianego systemu. W systemie miało być również możliwe prowadzenie i przechowywanie dokumentacji związanej z umową w postaci elektronicznej. Teraz wszystko wskazuje na to, że rządzący przystąpili do realizacji projektu – będą za to odpowiadać wspólnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz.
Jak można przeczytać w opisie projektu, jego przedmiotem jest budowa nowej e-usługi publicznej elektronizacji umów i dokumentów kadrowych. Przedsiębiorca będzie mógł wystawić umowę online, następnie – zawrzeć ją z pracownikiem lub zleceniobiorcą poprzez system. Ponadto możliwa ma być też wymiana innych dokumentów kadrowych; dokumentacja ta ma trafiać następnie do centralnego systemu prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Oprócz tego w ramach projektu zmodernizowana ma zostać istniejąca już e-usługa składania i odbierania dokumentów drogą elektroniczną poprzez portal biznes.gov.pl.
Wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki podkreśla, że elektronizacja umów o pracę i umów zlecenia wpłynie pozytywnie na przedsiębiorców:
Cyfryzacja to przede wszystkim ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Dzięki wprowadzeniu cyfrowych narzędzi właściciel może bardziej skupić się na kreatywnych działaniach w swojej firmie i więcej czasu poświęcić na jej rozwój. Ma to szczególne znaczenie w przypadku małych i średnich biznesów, które z zasady nie dysponują rozbudowanym personelem.
Przedsiębiorcy będą jednak musieli uzbroić się w cierpliwość
Czy to oznacza, że w najbliższym czasie przedsiębiorcy będą mogli w końcu zawierać elektroniczne umowy ze swoimi pracownikami i zleceniobiorcami (co mogłoby być ogromnym ułatwieniem np. w przypadku osób pracujących zdalnie)? Niekoniecznie – wszystko wskazuje na to, że przedsiębiorcy będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Z opisu projektu wynika, że prace już trwają (i że rozpoczęły się już w kwietniu), natomiast sama realizacja ma potrwać do końca marca 2027 r. Tym samym nowa e-usługa, wraz ze wszystkimi funkcjonalnościami, będzie gotowa do użytku dopiero za kilka lat.