Faktura uproszczona: kwota transakcji nie przekroczyła 450 zł lub 100 euro. Czy wobec tego przedsiębiorca może wystawić taką fakturę?

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (13)
Faktura uproszczona: kwota transakcji nie przekroczyła 450 zł lub 100 euro. Czy wobec tego przedsiębiorca może wystawić taką fakturę?

Faktura to dokument, z którym przedsiębiorca ma do czynienia praktycznie codziennie. Obok tradycyjnej wersji funkcjonuje także m.in. faktura uproszczona. Co warto o niej wiedzieć? Kto i kiedy może ją wystawić?

Faktura uproszczona to dokument, z którym przedsiębiorca może mieć do czynienia, o ile dana transakcja nie przekroczy kwoty 450 złotych bądź 100 euro. To limit kwotowy, od którego zależy w ogóle możliwość wystawienia tego typu dokumentu. Funkcjonowanie faktury uproszczonej przewidują przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.

Faktura uproszczona a obowiązkowe elementy

Faktura uproszczona różni się od tej zwykłej wersji już na pierwszy rzut oka. Pomimo wielu powiązań z tradycyjną fakturą, jej struktura jest znacząco odmienna. Na fakturze uproszczonej nie znajdziesz stawki podatku, cen i wartości netto danego towaru bądź usługi ich miary oraz ilości. To różnice, które z pewnością od razu rzucą się w oczy.

Wystawiając fakturę uproszczoną należy pamiętać, że obowiązkowe są m.in.: dane podatnika i nabywcy, data wystawienia dokumentu, numeracja, nazwa towaru czy usługi, kwota należności ogółem oraz kwota upustów i zniżek cen z tytuły wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały uwzględnione w cenie jednostkowej netto.

Jak w każdym rodzaju faktury, istotny jest termin jej wystawienia. W przypadku faktury uproszczonej pozostaje on bez zmian w stosunku do „zwykłej faktury”. Te same zasady obowiązują także odnośnie korekty tego typu dokumentu.

Faktura uproszczona – kto może wystawić?

Na uwadze należy mieć omawiany wcześniej próg kwotowy (450 złotych bądź 100 euro). Warto wiedzieć natomiast, że samo wystawienie faktury możliwe jest zarówno w przypadku bycia czynnym bądź też zwolnionym podatnikiem VAT. Faktura uproszczona jest także prawem przedsiębiorcy, a nie jego obowiązkiem.

Aby nie było tak prosto i kolorowo, istnieje szereg wyjątków, uniemożliwiających wystawienie faktury uproszczonej.

Z faktury uproszczonej nie można skorzystać, jeśli:

  • mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towaru czy sprzedażą wysyłkową z oraz na terytorium kraju,
  • faktura jest wystawiana na żądanie osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej,
  • mamy do czynienia z dostawą towarów i świadczeniem usług na terytorium państwa innego niż terytorium kraju, dla których osobą zobowiązaną do zapłaty podatku jest nabywca towaru lub usługobiorca

Wyjątki te określa ustawa o podatku od towarów i usług.