Każdy, kto szukał pracy w Polsce przez internet, w cyrku się nie śmieje. Znalezienie zatrudnienia tą drogą jest oczywiście możliwe, jednak najpierw musimy przedrzeć się przez masę ogłoszeń, które najprawdopodobniej zostały zamieszczone przez oszustów. Fałszywe oferty pracy to plaga w naszym kraju, o której wciąż mało się mówi. Z szacunków wynika, że co piąta oferta pracy w polskim internecie może być fałszywa.
Fałszywe oferty pracy są nie tylko niebezpieczne. Krzyżują one także szyki osobom, które naprawdę chcą znaleźć zatrudnienie
Prace niewymagające doświadczenia, oglądanie filmików, lajkowanie postów, a także wypełnianie wniosków, to najczęstsze oferty pracy, które są podsuwane nam przez oszustów. Dodatkowo oferowane jest nam bardzo duże wynagrodzenie, niewspółmierne do zajęcia, jakie mamy wykonywać. Oczywiście praca tego typu jest zawsze w pełni zdalna, a obowiązki wykonujemy w dowolnym czasie z dowolnego miejsca w Polsce i na świecie.
Tego typu oferty pracy są jednak zamieszczane masowo nie tylko w Polsce. Z informacji przekazanych przez ekspertów z biura informatycznego Sophos wynika, że oszuści upodobali sobie przede wszystkim komunikator WhatsApp. To za jego pośrednictwem przestępcy często chcą, aby potencjalny kandydat na fikcyjne stanowisko pracy przelał na konto określoną sumę pieniędzy. Najczęściej ma być ona przeznaczona do zakupu materiałów lub sprzętu, który jest potrzebny do pracy.
Nie możemy zapominać także o tym, że wiele ofert jest zamieszczanych w internecie tylko po to, abyśmy wysłali na nie swoje CV. Posłuży ono następnie do targetowania nas jako potencjalnych klientów, którym oferowane będą wątpliwej jakości produkty czy usługi.
Firmy niestety same publikują fałszywe oferty pracy. Robią to przede wszystkim jednym celu
Co zabawne, fałszywe oferty pracy są zamieszczane nie tylko przez oszustów. Z danych wynika, że trzech na dziesięciu pracodawców zamieszcza pozorowane oferty pracy. Robią to przede wszystkim po to, aby wzbudzić w pracownikach wrażenie, że firma się rozwija. Eksperci portalu Resume Builder komentowali dla Business Insidera ten fakt, mówiąc, że pomimo pozorności danej oferty pracy, często może ona prowadzić do zatrudnienia konkretnego kandydata. Z badań Resume Builder wynika, że czterech na dziesięciu menedżerów ds. rekrutacji stwierdziło, że kontaktowało się zawsze z kandydatami, którzy aplikowali na zmyślone oferty pracy. Jest to więc pokrętna mistyfikacja, które nie zawsze prowadzi do złych efektów po stronie kandydatów.