Firma na Próbę bez ZUS w inkubatorach przedsiębiorczości

Gorące tematy Firma Podatki Dołącz do dyskusji (6)
Firma na Próbę bez ZUS w inkubatorach przedsiębiorczości

Dzięki inicjatywie Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości zrealizowano nowatorski program Firma na Próbę bez ZUS.

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości pomaga studentom zakładać firmy. Chodzi o to, by dało się to zrobić szybko, skutecznie i bezpiecznie. Inkubator ze swojej strony oferuje pomoc prawną, księgową i techniczną. Najnowszą inicjatywą jest program Firma na Próbę bez ZUS.

Już za 250 zł miesięcznie netto można otworzyć własną działalność gospodarczą, lecz nie trzeba będzie się martwić rejestracją podmiotu gospodarczego, gdyż to Inkubator użyczy swojej osobowości prawnej. Dzięki temu przedsiębiorca nie będzie musiał opłacać comiesięcznych składek ZUS, które obecnie wynoszą minimalnie 410 zł, a także podatku dochodowego CIT, wynoszącego 19 proc. dochodu firmy w miesiącu.

Do działalności potrzebne są NIP, REGON i KRS, ale i tych użycza Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Wystawiane w imieniu AIP faktury oraz dokumenty są przez nią weryfikowane w celu zminimalizowania ryzyka pomyłki czy innych problemów. Wszelkie zarobione przez podmiot pieniądze gromadzone są na subkoncie AIP i stanowią budżet firmy.

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości bierze na siebie także wszelkie sprawy związane z wypłatami dla pracowników, pomaga prawnie i księgowo przy prowadzeniu biznesu, a także w sytuacjach takich jak przetargi, windykacji należności.

Dzięki takiej inicjatywie studenci mają znakomicie ułatwiony start, gdyż dzięki minimalizacji ryzyka, kosztów i szeroko pojętej pomocy księgowo-prawnej, nie muszą się martwić tym, że nie poradzą sobie już na początku kariery przedsiębiorcy. Najlepsze firmy mogą także liczyć na dofinansowanie w wysokości do 500 000 zł.

W rozmowie z Panem Mateuszem Maikiem, przedstawicielem AIP z Zabrza, dowiedzieliśmy się, że program Firma na Próbę bez ZUS działa we wszystkich przedstawicielstwach Inkubatora. Dodatkowo przyznał on, że organizowane są różnego rodzaju kursy i szkolenia dla studentów, którzy chcą podjąć się prowadzenia firm i otwierać startupy. Zwykle dotyczą one podstaw księgowości, spraw związanych z prawną obsługą firmy, oraz innymi aspektami pomocnymi w prowadzeniu i rozwoju przedsiębiorstwa. Co więcej, na niektóre wykłady i szkolenia mogą się zgłaszać także osoby niezrzeszone w AIP, dzięki czemu osoby zainteresowane poprawnym prowadzeniem firmy, lub jej rozwojem mogą się doszkalać zupełnie za darmo!

Można by rzec, że „student to ma klawe życie”. Wystarczy chęć, niewielka inwestycja, chęć nauki i można wchodzić w świat biznesu, mając nad głową szeroki parasol ochronny Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Do AIP mogą też przystąpić osoby nie będące studentami, ale chcące założyć swój biznes i potrzebujące wsparcia doświadczonych w tej materii ludzi. AIP może udzielić pomocy. Pamiętać też należy, że z ZUS zwolnieni są studenci i uczniowie do 26 roku życia, a także artyści, którzy w ramach firmy tworzą dzieła. W innych przypadkach trzeba odprowadzać składki.

Opiekę AIP otrzymuje się zasadniczo na 2 lata, a po tym okresie każda firma jest oceniana pod względem zdolności do samodzielności. Jeśli jest w stanie radzić sobie sama, to jest ona „uwalniana” i od tej pory staje się samodzielnym bytem, który musi poradzić sobie w biznesie. Jeśli potrzebuje nadal opieki, jest to brane pod uwagę. Z AIP można też „uwolnić się” przed upływem 2 lat – jest to już indywidualna decyzja założycieli przedsiębiorstwa. Więcej informacji można uzyskać czytając FAQ AIP.

Masz problemy związane z otwarciem lub prowadzeniem firmy i chciałbyś uzyskać poradę prawnika? Zawierasz umową z Inkubatorem Przedsiębiorczości i chcesz się upewnić czy nie ma w niej niekorzystnych dla Ciebie zapisów? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com