Wizyta u notariusza to dopiero początek formalności. Po zakupie mieszkania trzeba zrobić jeszcze kilka rzeczy

Nieruchomości Prawo Dołącz do dyskusji
Wizyta u notariusza to dopiero początek formalności. Po zakupie mieszkania trzeba zrobić jeszcze kilka rzeczy

Nabycie nieruchomości to zwykle ekscytujący i pełen emocji moment. Po wyjściu z kancelarii notarialnej trzeba jednak pamiętać o zgłoszeniu się w kilka miejsc, by dopełnić formalności po zakupie mieszkania. Czasu na wypełnienie obowiązków nie ma zbyt wiele.

Chwila, w której po długim czasie oraz wielu wyrzeczeniach nareszcie trzymamy w ręku klucze do wymarzonego mieszkania z pewnością pozostaje w pamięci na długo. Żeby ze spokojem cieszyć się swoim nowym lokum właściciel powinien sprawnie załatwić pozostałe kwestie. Nie wszystkie obowiązki za kupujących wykona bowiem notariusz, choć jego pomoc znacznie ułatwia zadanie.

O księgi wieczyste i PCC martwić się nie trzeba

Umowa przeniesienia własności nieruchomości dla swojej ważności wymaga zachowania aktu notarialnego. Tym samym do zakupu mieszkania niezbędna jest wizyta w kancelarii notarialnej. Notariusz, który dba prawidłowy przebieg transakcji pomoże stronie kupującej załatwić część ciążących na niej formalności.

W pierwszej kolejności składa on bowiem do ksiąg wieczystych wniosek o wpis informujący o zmianie właściciela. Dodatkowo istnieje możliwość rozszerzenia wniosku o wpis hipoteki, na rzecz banku kredytującego zakup nieruchomości. Rolą notariusza jest także pobranie środków pokrywających zobowiązania podatkowe. Tu mowa przede wszystkim o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązującym w sytuacji nabycia mieszkania z rynku wtórnego. Przy nabywaniu prawa własności pierwszej nieruchomości w życiu PCC płacić nie trzeba.

Notariusz może też pobrać stosowny podatek od ustanowienia hipoteki. Do tego strona kupująca musi się przygotować na zapłatę taksy notarialnej, czyli wynagrodzenia przysługującego samemu notariuszowi.

Urząd gminy – tu udaj się w pierwszej kolejności

Po sfinalizowaniu transakcji swoje kroki warto skierować do urzędu gminy. Tutaj najważniejszym obowiązkiem jest zgłoszenie się do podatku od nieruchomości. Wypełnienie stosownej deklaracji skutkować będzie wydaniem decyzji podatkowej, która obejmie okres od miesiąca następującego po dniu zakupu do końca roku. Co ważne, termin na zgłoszenie organowi informacji o powstałym obowiązku podatkowym wynosi zaledwie 14 dni.

Przy okazji w urzędzie gminy warto też zgłosić zmianę właściciela w ewidencji gruntów i budynków. Urzędnicy mogą także pomóc przy chęci zmiany adresu zameldowania. Warto jednak wskazać, że omawiane sprawy można też załatwić bez wychodzenia z domu, korzystając chociażby z ePUAP.

Zarządca albo spółdzielnia oraz dostawcy mediów – to ważne formalności po zakupie mieszkania

Nowy właściciel mieszkania powinien też niezwłocznie zgłosić przeniesienie prawa własności zarządcy nieruchomości bądź też spółdzielni mieszkaniowej. Pozwoli to na przeniesienie na niego ciężarów związanych z uiszczaniem opłat eksploatacyjnych, wśród których znajdują się zwykle opłaty za wywóz śmieci, czy zużycie wody.

Niezwykle istotne jest także poinformowanie o zaistniałych zmianach dostawców innych mediów. Tu na czoło wyłania się sprzedawca prądu. Rozwiązania na załatwienie tej sprawy są w zasadzie dwa. W pierwszym nowy właściciel zawiera umowę na dostawę i sprzedaż energii elektrycznej, co sprawia, że poprzednia umowy z byłym już właścicielem ulega rozwiązaniu.

Możliwe jest także dokonanie cesji, a więc przeniesienia praw i obowiązków z umowy ze sprzedającego na kupującego. Taki zabieg ma na celu  uniknięcie kar za wcześniejsze zakończenie współpracy ciążących na poprzednim właścicielu. Analogiczne rozwiązania można zastosować w przypadku innych dostawców mediów odpowiedzialnych za internet, czy telefon.

Co jeszcze warto zrobić po zakupie mieszkania?

Załatwienie wskazanych formalności to absolutna podstawa i obowiązek każdego nowego nabywcy nieruchomości. Poza nimi warto też rozważyć przystąpienie do umowy ubezpieczenia mieszkania. Jej zawarcie jest obligatoryjne tylko przy kredycie hipotecznym, a to sprawia, że właściciele mieszkań nabywanych w całości z własnych środków niekiedy lekceważą ubezpieczenie nieruchomości. Tymczasem w przypadku zaistnienia losowych zdarzeń takich jak zalanie, czy pożar straty często przekraczają możliwości finansowe osób ponoszących za nie odpowiedzialność.

Jeżeli z zakupem mieszkania wiąże się przeprowadzka do nowego lokum to dobrą praktyką jest zgłoszenie miejsca, pod którym odbierać będziemy korespondencję. Taka informacja powinna trafić przede wszystkim do pracodawcy, banku, czy też urzędu gminy. W tym ostatnim przypadku szczególną uwagę trzeba zwrócić na wydział komunikacji, gdzie w ciągu 30 dni należy zgłosić zmianę adresu widniejącego w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.