Getin Bank z lokatami 7%, ale ludzie boją się tam zostawiać pieniądze, bo to niby bankrut

Finanse Dołącz do dyskusji
Getin Bank z lokatami 7%, ale ludzie boją się tam zostawiać pieniądze, bo to niby bankrut

Getin Bank dominuje nad wieloma konkurentami w wyścigu na konta osobiste i lokaty. Ale sytuacja banku nie jest łatwa.

Choć do wyścigu na najlepsze lokaty czy konta oszczędnościowe większość instytucji finansowych włączyła się dopiero w tym roku, Getin od lat próbował w ten sposób pozyskiwać klientów. Nic zatem dziwnego, że dziś nie odpuszczają intensywnej walki o klienta, który chce zarabiać na oszczędnościach. Czy też może – przedstawmy bardziej adekwatny opis rzeczywistości – tracić na inflacji mniej.

Ostatnio stoczyłem kilka rozmów na temat tego, gdzie trzymać pieniądze w bankach i wśród liderów najlepszych ofert wymieniałem oczywiście Toyota Bank, Pekao, Inbank, Credit Agricole czy właśnie propozycję Getin-u. Ilekroć jednak padała ta ostatnia nazwa, moi rozmówcy robili się spięci, a nawet machali ręką z rezygnacją.

„Przecież Getin to bankrut!”

No cóż, sytuacja wokół Getin Banku rzeczywiście nie jest niestety kolorowa, choć wieści o jego śmierci są w mojej ocenie przesadzone. Pod koniec kwietnia tego roku przedstawiciele Getin Banku poinformowali o wystąpieniu przesłanki zagrożenia upadłością. Należy jednak pamiętać, że w dużej mierze wynikało to z asekuracyjnego podejścia wobec problemu związanego z obsługą kredytów frankowych.

Getin Bank ma wprawdzie pomysł na naprawę sytuacji, a Komisja Nadzoru Finansowego nadal wierzy w jego spełnienie, natomiast zdaniem niezależnych ekspertów scenariusze dla Getinu mogą być najróżniejsze – wyjście z kłopotów jest możliwe, ale dziś niewątpliwie nad bankiem wiszą czarne chmury.

Tymczasem Getin kusi kolejnych klientów

Niewątpliwie upadłość Getin Banku nie byłaby pożądaną sytuacją dla polskiego sektora bankowego. Cały czas mam w pamięci jak wielką krzywdę wyrządziły mu zawirowania polityczne dookoła niego i po prostu całość byłaby wielką niesprawiedliwością. Bankructwo tak dużego gracza byłby też z pewnością pełne negatywnych konsekwencji dla sektora bankowego w ogóle.

Natomiast czy Getinu należy unikać jak ognia? Wydaje mi się, że dość korzystne oferty lokat oraz kont oszczędnościowych przemawiają do wyobraźni wielu klientów. Zresztą, pod artykułami na łamach Bezprawnika często znajdują się porównywarki ofert bankowych i paradoksalnie widzimy, że Getin jest jednym z najchętniej wybieranych podmiotów. Być może jednak część klientów nie jest świadoma ewentualnego ryzyka.

W takich dyskusjach wspominam jednak o kwestii związanej z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, który nawet w najczarniejszym scenariuszu zwróci nam przynajmniej część zainwestowanych pieniędzy. Z drugiej jednak strony – nie chciałbym nigdy być zmuszony sprawdzać jak taki BFG działa w praktyce.

Czy Getin ma dobre oferty na lokaty i konta oszczędnościowe? Tak – bardzo. Choć, jeśli wysilimy się i poszukamy, to być może znajdziemy podmioty z jeszcze lepszymi ofertami. Czy Getin jest bankrutem? Nie i nie musi być, choć sytuacja banku nie jest jakoś przesadnie dobra.