Największe banki zmieniają godziny przelewów w święta 2018 r. PKO BP, mBank, BGŻ BNP Paribas, Getin Noble, BOŚ, Bank Pocztowy i BPS

Finanse Dołącz do dyskusji (98)
Największe banki zmieniają godziny przelewów w święta 2018 r. PKO BP, mBank, BGŻ BNP Paribas, Getin Noble, BOŚ, Bank Pocztowy i BPS

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia, jak i Nowy Rok bardzo ładnie wpasowały się w kalendarz między weekendami. Taka przeplatanka dni wolnych i roboczych sprawiła, że banki dostosowują swój kalendarz sesji przelewów tak, aby każdy mógł dostać pieniądze na czas. Godziny przelewów święta 2018.

Końcówka 2018 roku jest wręcz przeplatana dniami wolnymi, weekendami oraz normalnymi dniami roboczymi. Chociażby wigilia Bożego Narodzenia upchnięta jest w poniedziałek, między weekendem a dwoma świątecznymi dniami, które są wolne od pracy. Po nich następują dwa dni przerwy, po czym znowu przywitamy weekend. Ostatni dzień 2018 roku przypada w poniedziałek, który jest normalnym dniem pracującym. Kolejny dzień jest ponownie dniem wolnym od pracy. To wszystko oczywiście wywołuje uśmiech na twarzy większości z nas, ponieważ oznacza nic innego jak tydzień świątecznej laby przy odpowiednim wykorzystaniu tylko kilku dni urlopu. Taka przeplatanka dni roboczych i świątecznych oznacza jednak problem dla banków, które przelewy realizują według ścisłego harmonogramu.

To z kolei może być bardzo problematyczne, jeżeli w tym okresie czekamy na jakikolwiek przelew, czy chociażby wynagrodzenie. Również sprzedawcy, dla których końcówka roku to tradycyjnie najgorętszy okres w roku, powinni dużą uwagę przywiązywać do godzin realizowania przelewów między bankami. Banki oczywiście nie wysyłają ani nie przyjmują każdego przelewu pieniędzy jak leci, ponieważ szybko zapanowałby chaos. Z tego powodu zdecydowano się na rozwiązanie polegające na wprowadzeniu sesji przychodzących oraz wychodzących. To nic innego jak „otwarcie bramek” dla przelewów, które zlecili klienci. O określonych godzinach wszystkie zlecone przelewy zostają wypuszczone w świat (sesja wychodząca) oraz wpuszczone do środka (sesja przychodząca). Dzięki temu może i pieniędzy nie otrzymujemy natychmiast, ale cały system działa niezwykle sprawnie.

Takie nagromadzenie dni wolnych w końcówce roku może oznaczać, że pechowcy na swoje mogą czekać nawet około tygodnia. Z tych względów największe polskie banki zdecydowały się na zmiany w terminach sesji przelewów międzybankowych.

PKO BP

Zlecenia przelewów krajowych na rachunki prowadzone w innych bankach, złożone w dniach 24 grudnia i 31 grudnia 2018 r. po godz. 12:15 w serwisie internetowym i telefonicznym iPKO, Inteligo, aplikacji mobilnej IKO, w Oddziale PKO Banku Polskiego lub Agencji PKO Banku Polskiego będą zrealizowane w dniach 27 grudnia 2018 r. i 2 stycznia 2019 r.

mBank

Przelewy krajowe zlecane za pomocą systemów bankowości elektronicznej 24 i 31 grudnia przelewy kierowane do systemu ELIXIR złożone do godziny 9:55 zostaną zrealizowane tego samego dnia. Złożone po tej godzinie będą zrealizowane w następnym dniu roboczym.

BGŻ BNP Paribas

Zlecenia krajowe Elixir w dniach 24 oraz 31 grudnia 2018 roku odbędą się tylko w dwóch sesjach rozliczeniowych.
Zlecenia przelewów wychodzących złożone w formie papierowej do godziny 11:00 (rejestracja w systemie powinna nastąpić najpóźniej do godz. 12:00), natomiast w formie elektronicznej do godziny 11:45. Zlecenia zarejestrowane w systemie po tych godzinach będą rozliczone w najbliższym dniu roboczym. Przelewy zagraniczne wysłane będą realizowane do godziny 13:00.
Zlecenia przychodzące Bank będzie księgował na rachunkach odbiorców do godziny 16:00 (przelewy krajowe), natomiast przelewy zagraniczne w walutach obcych oraz przelewy otrzymane w PLN z zagranicy – do godziny 14:00.

Getin Noble Bank

24 grudnia

Przelewy standardowe (ELIXIR) zlecone do godz. 12:00 zostaną zrealizowane w tym samym dniu, po godz. 12:00 zostaną przyjęte do realizacji w tym samym dniu (rachunki zostaną obciążone), a realizacja zlecenia nastąpi w czwartek 27 grudnia 2018.
Przelewy na rachunki wewnętrzne prowadzone w Getin Noble Bank SA zostaną zrealizowane w tym samym dniu.
Przelewy ekspresowe (Express Elixir) będą realizowane w godzinach 6:00 – 22:00.

31 grudnia

Przelewy standardowe (ELIXIR) zlecone do godz. 13:00 zostaną zrealizowane w tym samym dniu, po godz. 13:00 a przed godziną 18:00 zostaną przyjęte do realizacji w tym samym dniu (rachunki zostaną obciążone), a realizacja zlecenia nastąpi w środę 2 stycznia 2019 r.
Zlecenia po godz. 18:00 zostaną przyjęte do realizacji w tym samym dniu (rachunki zostaną obciążone w dniu 1 stycznia 2019 r.), a realizacja zlecenia nastąpi w środę 2 stycznia 2019 r.
Przelewy na rachunki wewnętrzne prowadzone w Getin Noble Bank SA do godz. 18:00 zostaną zrealizowane w tym samym dniu, po godz. 18:00 zostaną przyjęte do realizacji w tym samym dniu i zrealizowane we wtorek 1 stycznia 2019 r. Przelewy ekspresowe (EXPRESS ELIXIR) będą realizowane do godz. 18:00.

Bank Polskiej Spółdzielczości

W dniu 24 grudnia zlecenia krajowe w systemie Elixir będą realizowane do godz. 13.00, a w systemie Sorbnet będą realizowane do godz. 14.45.
Zlecenia zagraniczne przychodzące będą realizowane do godz. 15.00, wychodzące będą realizowane jak w normalny dzień operacyjny do godz. 16.30.
W dniu 31 grudnia zlecenia krajowe w systemie Elixir będą realizowane do godz. 13.00, a w systemie Sorbnet będą realizowane do godz. 14.45.
Zlecenie zagraniczne odbędą się jak w każdy normalny dzień operacyjny, z uwzględnieniem VI sesji przychodzącej EuroElixir o godzinie 18.00.

BOŚ

Przelewy krajowe ELIXIR, przelewy krajowe Sorbnet, przelewy zagraniczne SWIFT, SEPA, TARGET2, będą realizowane do godziny 12.30. Zlecenia złożone po tych godzinach zostaną zrealizowane w najbliższym dniu roboczym.

Bank Pocztowy

Przelewy ELIXIR i SEPA złożone do godziny 13:00 będą zrealizowane w tym samym dniu roboczym, przelewy Sorbnet oraz transakcje indywidualnie negocjowane złożone do godziny 14:00 będą zrealizowane w tym samym dniu roboczym.
Przelewy SWIFT złożone do godziny 12:00 będą zrealizowane w tym samym dniu roboczym.
Zlecenia złożone tych godzinach w dniu 24 grudnia zostaną zrealizowane dopiero  27 grudnia, a te złożone po tych godzinach 31 grudnia zostaną zrealizowane 2 stycznia nowego roku.