Sztabka złota zawsze kojarzyła się z wielkimi pieniędzmi. Nigdy jednak nie była warta tyle, co obecnie. Czyli okrągły milion dolarów.
Ile jest warta sztabka złota? Ceny kruszcu są obecnie wyjątkowo wysokie. Uncja kosztuje już ponad 2,5 tys. dol. – co można uznać za historyczny rekord. Tymczasem przeciętna sztabka złota waży ok. 400 uncji (to ok. 12,4 kg). Daje to więc okrągłą sumę 1 mln dol. (a to obecnie równowartość 3,8 ml zł).
Oczywiście też nie jest tak, że każda sztabka złota jest identyczna – są i mniejsze, którym daleko będzie do okrągłego miliona. Natomiast posiadacz tej „standardowej” sztabki w tej chwili może się już określać mianem dolarowego milionera.
Ale czemu złoto jest teraz takie drogie?
Złoto jest uznawane za stabilną inwestycję – zwłaszcza na niestabilne czasy. Obecne wzrosty nie są natomiast tłumaczone geopolityką, a raczej planami banku centralnego w USA. Coraz więcej analityków spodziewa się, że Fed obniży stopy procentowe za Atlantykiem. Inne banki centralne mogą zaś pójść śladem tego ze Stanów.
Niższe stopy procentowe natomiast zwykle zmniejszają atrakcyjność obligacji i akcji, ponieważ zmniejszają prawdopodobne zyski. To skłoniło wielu inwestorów do postawienia na wzrost wartości złota.
Oczywiście sytuacja na świecie nie jest bez znaczenia. Ceny kruszcu wzrosły o dwie trzecie od końca 2019 r., choć wzrost przypada w dużej mierze na początek bieżącego roku. W każdym razie na świecie jest mnóstwo niepewności – Ukraina, Strefa Gazy, wybory w USA na horyzoncie… Wyliczać można długo. W trudnych i nieprzewidywalnych czasach oczywiście wzrasta liczba osób, które chcą ulokować choćby część oszczędności w tym kruszcu. Również dlatego, że jest to aktywo łatwe do transportu i do zbycia na całym świecie. Swego czasu polski rząd rekomendował nawet posiadanie „plecaka ewakuacyjnego”, w którym znalazłyby się najpotrzebniejsze rzeczy, które pomogą nam przetrwać. Jeśli chcemy mieć pewność, że utrzymamy status milionera w każdych warunkach, oczywiście można spakować do plecaka taką sztabkę. A jeśli nie mamy sztabki, to możemy się pocieszyć, że nasza złota biżuteria też jest obecnie najdroższa w historii.