Ile lat pobiera emeryturę górnik a ile przedsiębiorca? Policzył to ZUS

Podatki Praca dołącz do dyskusji (37) 14.03.2019
Ile lat pobiera emeryturę górnik a ile przedsiębiorca? Policzył to ZUS

Aleksander Serwiński

Ile lat pobiera emeryturę statystyczny Polak? W zależności od płci, grupy zawodowej i wykształcenia, wyniki mogą się bardzo różnić. Największe różnice powodują przywileje emerytalne.

Raport ZUS z 12 marca 2019 roku, przedstawił bardzo ciekawy pakiet dotyczący polskich emerytów i pobieranych przez nich świadczeń. Długofalowo wszystkie są tak naprawdę niepokojące i alarmują o potrzebie pilnej reformy. Po pierwsze, emerytów jest coraz więcej, a po drugie, dłużej pobierają świadczenia. Najdłużej oczywiście wszystkie grupy uprzywilejowane przez system.

Średni wiek przejścia na emeryturę to lekko ponad 60 lat. Oznacza to, że grupy uprzywilejowane stanowią pokaźny procent całości, skoro mają taki wpływ na wyniki. Niestety, wszelkie próby reformy w kierunku jego zrównania, były głośno bojkotowane. Dlaczego niestety? Dzieci rodzi się mniej, niż wymaga zastępowalność pokoleń, emerytów jest coraz więcej i żyją coraz dłużej. Długofalowo nie może się to kalkulować.

Co ciekawe – przeciętny mężczyzna do systemu wpłaca średnio 5 lad dłużej, a czerpie z niego, o średnio 4 lata krócej.

Ile lat pobiera emeryturę przedsiębiorca?

Ze wszystkich badanych grup zawodowych, przedsiębiorcy pobierają świadczenia najkrócej – zaledwie 16 lat. Aż o 9 więcej będzie w przypadku artystów i nauczycieli. Ci pozostają na emeryturze średnio po 25 lat. Wkrótce za nauczycielami znajdują się górnicy, którzy pobierają emerytury średnio 24 lata. Co ciekawe, zaraz za nimi znaleźli się ludzie wykonujący umowy agencyjne i umowy zlecenie – 23 lata. Z wyróżnionych grup zawodowych w badaniu uwzględniono jeszcze kolejarzy (18) i duchownych (19). A ile lat pobiera emeryturę „przeciętny obywatel”? Średnia ogólna wynosi 18 lat. Pokazuje to jednak, że osoby pracujące w zawodach niewyróżnionych w zestawieniu, muszą okres pobierania świadczenia zaniżać, w stosunku do grup wyróżnionych.

Garść wniosków na temat raportu

Emerytów jest coraz więcej i dłużej żyją – stają się też coraz większą grupą wyborców. Do dyskursu na stałe wchodzą takie tematy jak wyższa emerytura minimalna, trzynasta emerytura, czy likwidacja PIT od emerytur. Oprócz tego, że osobom starszym życzę jak najlepiej, należy pamiętać o tym, jak ten system działa. ZUS nie posiada żadnego zakumulowanego kapitału. Nie działa tak, jak prywatni ubezpieczyciele. Zasada zastępowalności pokoleń sprowadza się do tego, że my utrzymujemy naszych dziadków razem z rodzicami. Później, my z naszymi dziećmi będziemy utrzymywać naszych rodziców. Tymczasem gwarancją naszych świadczeń, mają być dzieci i wnuki.

Z tym, że do dobrego funkcjonowania systemu, piramida musi być najszersza u podstawy, a potem się zwężać. Ta prawidłowość nie funkcjonuje od wielu lat. Więcej osób przechodzi na emeryturę niż się rodzi. Nasze społeczeństwo się starzeje, a pomysłów, jak odwrócić ten trend – brak. Nie zmieni tego 500+, ani 1000+ – nie da się zmusić ludzi do posiadania dzieci.

37 odpowiedzi na “Ile lat pobiera emeryturę górnik a ile przedsiębiorca? Policzył to ZUS”

 1. To oznacza, że trzeba wyjeżdżać na zachód i tam nabywać praw emerytalnych, a jak nie to chociaż zarabiać sensownie, bo w Polsce będą z roku na rok , lawinowo rosnąć składki na emerytury, a PPK tylko przez chwilę nie będzie przymusowe.
  Do tego jakby do władzy doszli aborcjonisci, feminazistki, LGBTNSDAP i inne marksistowskie twory , to dzieci będzie jak na lekarstwo się rodzić, a i tak pewnie tylko po to aby je odebrać rodzicom i rozdać dewiantom do molestowania.
  Ich rozwiązanie to oczywiście rodziny muzułmańskie. Na ulicy nie będzie bezpiecznie ale można nabrać lewactwo, że będą mieć kiedyś emerytury.

  • Do tego jakby do władzy doszli aborcjonisci, feminazistki, LGBTNSDAP i
   inne marksistowskie twory […]
   Ich rozwiązanie to oczywiście rodziny
   muzułmańskie. Na ulicy nie będzie bezpiecznie ale można nabrać lewactwo,
   że będą mieć kiedyś emerytury

   Daj spokój,po co wtedy outsorcing – stara zasada „chcesz zrobić dobrze zrób to sam”. Tak jakby u nas „skrajnej prawicy” nie było i nie było za wschodnią granicą żadnych weteranów specnazu z Afgana jakby co – do szkoleń i nie tylko :) A w ostateczności zawsze można uciec do dyktatury batki Łukaszenki, on tam pilnuje żeby się mu żadne LGBTNSDAP czy inna „liberalna” semicka opozycja nie zalęgła.
   A „Litwo ojczyzno moja” (a gdzie jest Nowogródek) przecież niczym złym dla Polaka nie jest więc kierunek emigracji jakby co jakiś jest.

  • Ale tak na zdrowy rozum… Przedsiębiorcy nie starają się właśnie uniknąć płacenia na piramidę finansową zwaną ZUS ?

  • Wysokość minimalnej emerytury wypłacanej przez ZUS od 1 marca to dokładnie 1100 zł brutto.
   Ile wynosi minimalna resortowa emerytura ? Skoro na demonstracji kodu funkcjonariusz lamentował że za 2kzł emerytury nie przeżyje …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *